UitlTIUntend! Tentoonstelling UitMUNTend in Historisch Museum De Bevelanden Hester van Rees Op 22 mei jongstleden is de expositie 'UitMUNTend' geopend, in het Historisch Museum De Bevelanden, in het Auditorium en de ruimte ervoor. Het gaat - zoals de titel aangeeft - om munten en penningen. De collectie is afkomstig van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (KZGW), dat 250 jaar bestaat. Delen van de collectie worden getoond in verschillende musea in Zeeland. Bij de brand in Middelburg in 1940 is helaas een deel van de collectie van het KZGW verloren gegaan, maar de munten en penningen hebben het overleefd. Naast munten, die geslagen zijn in Zeeland of daar gecirculeerd hebben en/of gevonden zijn, worden penningen tentoongesteld die in Zeeland vervaardigd zijn of betrekking hebben op de provincie. Deels overschrijden ze de grens van Zeeland ruimschoots en daarmee is deze collectie niet alleen van provinciaal belang, maar ook van nationale betekenis. Hoe maak je een expositie met munten aantrekkelijk? Het kostte de conservatoren hoofdbrekens maar het is toch gelukt. De col lectie wordt in thema's weergegeven, bijvoor beeld: Vreemd geld, Noodgeld, Schatvondsten, Tachtigjarige Oorlog, Oranje De munten en penningen en de bijbehorende tekst worden tentoongesteld in vitrines en aan de wanden in aluminium lijsten, met een donkerblauwe passe-partout op een korenblauwe onder grond. Een verrassende maar heel mooie kleurencombinatie. In het Auditorium is een videopresentatie te zien die aansluit op de thema's van de collectie. Die videopresentatie begint met een penning van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen met de tekst Non sordent in undis en eronder een rots te midden van water met zeven vrouwen erop. Deze zogenaamde muzen vertegenwoordigen de wetenschappen en dienden bij de oprichting in 1769 als inspiratiebron om van het KZGW een succes te maken. De Latijnse tekst is negatief geformuleerd: dat Zij (de wetenschappen) niet verloren gaan in de golven. De vrees om in de golven te verdwijnen is voor mij een interes sante nieuwe variant op eerdere bekende beeldspraken met golven. We hebben ook Rustig te midden van de woelige baren (Saevis tranquius in undis), waarmee de houding van Prins Willem van Oranje in de Tachtigjarige oorlog wordt weergegeven, die eveneens in de vitrine over de Tachtigjarige Oorlog te zien is. En we kennen het succes van de leeuw die erin slaagt om na een worsteling zich te ver heffen uit de zee, in het wapen van Zeeland! Afb. 1. Poster van de tentoonstelling 'UitMUNTend'. Het allerkleinste muntje uit de expositie dateert uit de twaalfde of dertiende eeuw en is in Zeeland geslagen. Dat met munten als betaalmiddel ook nieuws verspreid kan worden, was voor mij nieuw. Zo is bijvoorbeeld de overwinning van Romeinse soldaten op Egypte uitgebeeld op munten en werd zo 'meegedeeld' bij de uitbreidingen van het Romeinse rijk. Maar ook de afbeeldingen van al onze koningen en koninginnen sinds 1813 op ons muntgeld zijn in feite nieuwsfeiten. Doorgaans werden munten geslagen uit goud of zilver. \l! si-l M 28 HUTDEBSQt www.hmdb.nl verlengd tfm 26 oktober 2019

De Spuije | 2019 | | pagina 30