Inhoud Woord vooraf1 Het moeizame begin van het christelijk onderwijs in Goes G.J. Lepoeter2 'Gelachen dat we hebben', oerjaren van de Bevelandse popcultuur Jan J.B. Kuipers14 Cornelis Alegoed (1763-1844), schoolmeester te Nisse Hester van Rees24 UitMUNTend Hester van Rees28 Adriaan Harinck Mandrie Harinck30 Activiteiten september - december 2019 47 Boekindruk: Verslaggever van 't Nieuwe Zeeuwtje Albert L. Kort48 Breekbare helden, Het verzet in Zeeland 1940-44 Kees van den Bovenkamp...50 Woord vooraf Enquête over de Spuije Bij ontmoetingen met leden van Heemkundige Kring of Vrienden van het Museum worden wel eens opmerkingen gemaakt over de Spuije. Gelukkig zijn die in de meeste gevallen posi tief. Toch denken we als redactie dat het goed is om eens te onderzoeken hoe de Spuije door de lezers gewaardeerd wordt en of er suggesties zijn voor verbetering. Daarom hebben we een enquête gemaakt die u kunt invullen op de website van de Heemkundige Kring en die ook bijgesloten is in deze Spuije. Leden die ingeschreven zijn voor de nieuwsbrief hebben inmid dels een mail ontvangen met de link naar de enquête. Digitaal invullen heeft onze voorkeur in verband met de verwerking van de antwoorden. Mocht u dat toch liever op papier doen dan kunt u het enquêteformulier uit deze Spuije opsturen naar: Redactie de Spuije, Postbus 2159, 4460 MD Goes. We hopen dat veel lezers de moeite nemen om de enquête in te vullen zodat een betrouwbaar beeld ontstaat van de mening van de lezers. Onder de inzenders verloten we tien boekenpakketten. Dan nu nog iets over de inhoud van deze Spuije. Halverwege de negentiende eeuw was er een sterke opkomst van het bijzonder onderwijs. In de periode 1850-1852 werden meer dan 150 bijzondere scholen gesticht. Ook in Goes bestond in die tijd behoefte aan de oprichting van een christelijke lagere school. Er waren veel voorstanders, maar ook hardnekkige tegen standers. Een daarvan was schoolopziener Johannes ab Utrecht Dresselhuis. Er ontstond een felle strijd die werd uitgevochten tot op het hoogste niveau. G.J. Lepoeter schreef een boeiend verhaal over deze strijd. Dat we met de Spuije niet altijd teruggaan naar het verre verleden bewijst de bijdrage van Jan J.B. Kuipers. Hij schrijft over de oerjaren van de Bevelandse popcultuur, de jaren zestig van de vorige eeuw. Er werden in die tijd veel bandjes opgericht die in de meeste gevallen slechts beperkte roem wisten te vergaren. Toch zullen veel lezers nog wel herinneringen hebben aan hun optredens in Schuttershof of Prins van Oranje en andere zalen. Hester van Rees schrijft over Cornelis Alegoed, wiens portret wordt aangekocht door het Historisch Museum De Bevelanden (HMDB). Alegoed is lange tijd schoolmeester geweest in Nisse en hield er tweehonderd jaar geleden al verrassend moderne denkbeelden op na. Een bekende naam in Goes en omgeving was lange tijd die van houthandel Harinck. Een bedrijf met een lange geschiedenis die teruggaat tot de zeventiende eeuw, toen Adriaan Harinck met de houthandel begon. Lange tijd was het een bloeiend familiebedrijf dat gene raties lang verder werd uitgebouwd. Een van de afstammelingen van Adriaan, Mandrie Harinck, beschrijft deze familie- en bedrijfsgeschiedenis. Tenslotte aandacht voor de tentoonstelling UitMUNTend in HMDB, met munten uit de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, naar aanleiding van het 250-jarig bestaan van het Genootschap. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2019 | | pagina 3