Het moeizame begin van het christelijk onderwijs in Goes G.J. Lepoeter Voor de geschiedenis van het onderwijs in ons land is de opkomst van het christelijk lager onderwijs gedurende de negentiende eeuw van groot belang geweest, zelfs tot in het huidige tijdsbestek. Als studie op micro niveau verscheen in dit kader van de hand van A.J. Barth in 1981 in het jaarboek van de Heemkundige Kring reeds een artikel over de gebeurtenissen in Goes, die daar voorafgin gen aan de opening van de christelijke lagere school in 1854. In zijn uitvoerige studie Gereformeerd en Evangelisch besteedde ook C. Dekker er tamelijk gedetailleerd aandacht aan. Bij een eerste beschouwing lijkt het dat het onderwerp hiermee voldoende belicht is. Nadat we eerder in een meer omvattende publicatie over het protestants christelijk lager onderwijs deze materie zelf ook hebben belicht, zien we echter aanleiding om ons er opnieuw in te verdiepen.u Vanwaar deze hernieuwde interesse zal de lezer zich mogelijk afvragen. In 2015 verscheen een biografie van de predikant Adriaan de Bruijne, geschreven door achter kleinzoon Cornelis de Bruijne.2) Het lezen van deze biografie gaf de aanzet tot dit artikel. Adriaan de Bruijne was vanaf 1849 predikant in de Christelijk Afgescheiden Gemeente te Goes en nog zonder noemens waardige ervaring. Gedurende de jaren 1850 1853 was hij één van de twee hoofdpersonen in de schoolstrijd. De andere hoofdpersoon was J. ab Utrecht Dresselhuis, al vele jaren bewonderd en gelauwerd predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk, met als nevenfunctie die van schoolopziener. De strijd om het stichten van een christelijke school in Goes tussen de twee predikanten - qua afkomst, opvoeding, opleiding en ervaring totaal verschillende figuren - speelde zich voor de buitenwereld volledig achter de schermen af. Zodoende kwam dit aspect in de genoemde publicaties te weinig voor het voetlicht. Des te interessanter is het om te trachten de kern van deze schoolstrijd te analyseren. Afb. 1. Ds. Adr. de Bruijne. (Collectie gemeentearchief Goes.) Adriaan de Bruijne (1810-1878) Adriaan de Bruijne werd geboren op 4 oktober 1810 op Hof Ongelegen, de ouderlijke hofstede in Zandijk Buiten, toen gemeente Vrouwenpolder. Zijn vader Jan de Bruijne was succesvol in de landbouw, maar dat was voor Adriaan geen reden om in zijn voetsporen te treden. Integendeel, hij had van kindsbeen af een afkeer van het werk op de boerderij. In zijn Levensverhaal schreef hij later dat ik in mijn achtste jaar plegtig besloot nooit den landbouw te kiezen, maar mij wenschte toe te leggen op de wetenschap en geleerdheid. Ja, kon het zijn om leeraar [predikant] te worden.3 Op jeugdige leef tijd grote idealen. Op de lagere school in Vrouwenpolder was hij gedurende zijn hele schooltijd de beste leerling van de klas. 2

De Spuije | 2019 | | pagina 4