van Zeeuwtje <4 Afb. 1. Omslag van het boek. een drukpers in Breda beschikte waarop het Dagblad van Noord-Brabant werd gedrukt. Als rayonredacteur van het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland kon Karhof zich voortaan geheel wijden aan het provinciale nieuws. De oorlogsjaren brachten Karhof in een moeilijke positie. De krant pleitte openlijk voor een samenwerking met de Duitsers, maar Karhof voelde daar bitter weinig voor. Aan de andere kant besefte hij dat openlijke oppositie zinloos was en daarom koos hij voor de weg die de meeste mensen in het land bewandelden, namelijk aanpassing oftewel accommodatie. In de praktijk bete kende dit dat hij uitnodigingen om vieringen van de NSB en de WA bij te wonen zo veel mogelijk probeerde te mijden. Verder bood hij geregeld weerstand aan de druk die de bezetter op hem uitoefende om in positieve zin over het nationaal-socia- lisme te schrijven. Sterker nog, af en toe kon hij het niet laten om de NSB belachelijk te maken. Zo schreef hij over een bijeenkomst in Goes, waar een man van de WA een toe spraak gaf: Al wat uniform had stond voor hem opgesteld. Tussen zijn woorden door kon men een speld horen vallen. Plotseling kwam het ratelend vuilniskruiwagentje van Remijn uit de ingewanden van het stadhuis. De man van de gemeentereiniging deed wat hij elke zaterdag gewoon was te doen, hield bij elk papiertje halt, pikte dat op en ratelde voort naar het volgende stukje ongerechtig heid. De Gemachtigde van de Leider Jan Dekker, stikvol gouden versierselen, kreeg een beroerte van boosheid, rolde naar hem toe en siste: 'Hoe krijg je het in je kop?'. Het antwoord van Remijn, nog onnozeler kijkend dan voorheen: 'Er is toch zoveel vuulte op de Markt, meneer'. Waarop hij bedaard zijn karretje al ratelend terug duwde naar het stadhuis. Op slinkse wijze wist de krant de pers zuivering na de oorlog te ontduiken. Het 'besmette' Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland werd omgedoopt in De Stem, de naam van het illegale katholieke blad dat vanaf 1942 was verschenen. Karhof keerde terug als rayonredacteur en richtte zich in zijn artikelen steeds meer op het Zeeuwse verleden. Na zijn pensionering in 1959 verhuisde hij naar Breda. In 1975 overleed Karhof op 80-jarige leeftijd. Ik heb het mooi uitgevoerde boek met plezier gelezen, met name de hoofdstuk ken over de oorlogsjaren, en ook al springt de schrijver geregeld van de hak op de tak en is de literatuurlijst op zijn zachtst gezegd tamelijk eclectisch, het werk leest als een roman. Wie geïnteresseerd is in de geschiedenis van de journalistiek en inzage wil krijgen in de werkwijze van vroegere verslaggevers is het vlot geschreven werk van De Schipper een aanrader. Albert L. Kort h6Hr HÜRH 49

De Spuije | 2019 | | pagina 51