Breekbare helden Boekindruk: Breekbare helden Carla Rus, Breekbare helden, Het verzet in Zeeland 1940- 44, 304 pagina's, ISBN 978-90 71937-77-4, Goes 2019. Prijs: 22,50. Het is al bijna 80 jaar geleden dat de gebeur tenissen zich afspeelden die beschreven worden in dit opmerkelijke boek. Het is ook het eerste boek dat een breed beeld geeft van het verzet in Zeeland, waarbij het accent duidelijk wel op de Bevelanden ligt, met Goes als centrale plaats. Carla Rus (1953) schreef over bange en toch heel gewone mensen die in Zeeland in het verzet zaten, in de jaren 1940-1944. Ze droeg het boek op aan haar in januari 2019 op 95-jarige leeftijd overle den vader, een verzetsman, die ook wel 'de Zeeuwse soldaat van Oranje' is genoemd. Was er in Zeeland wel verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog? Nou, dat kan het geval geweest zijn, maar dan toch niet op grote schaal, zo werd nogal eens gedacht. Die gedachte riep bij Carla Rus frustraties op. Het was in haar optiek een vooroordeel: die Zeeuwse boertjes werden niet direct aange zien als verzetsmensen. In zo'n geïsoleerd gebied als de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden liet men de oorlog enigszins gelaten over zich heen komen, zo was de indruk bij velen. Kenmerkend is dat ook in het Historisch Nieuwsblad van mei 2018 onze provincie als een blinde vlek werd gezien. Ook in de twee kloeke delen van Het grote gebod. Gedenkboek van het verzet in LO en KP (een uitgave van uitgeversmaatschappij J.H. Kok, Kampen, 1989) treft men nauwelijks Zeeuwse namen aan. Ja, die van de De Konings uit Kwadendamme (een oom en een neef) worden genoemd, maar mannen als Jaap Rus, de neven Piet en Daan Kloosterman, Marien de Groot (kruidenier aan de Lange Vorststraat) of Kees de Graaff tref je er niet aan. De sterke veronachtzaming van de beschrij ving van Zeeuwse verzetslieden bracht Carla Rus, dochter van Jaap Rus (1923 - 2019), er toe om de pen ter hand te nemen en uit te pluizen wat zich in met name centraal-Zee- land afspeelde met betrekking tot het verzet Heï veriet fn Zeeland 1940-'44 Afb. 1. Omslag van het boek. tijdens de oorlogsjaren. Carla Rus combineert historische, vaak verrassende feiten en aan grijpende verhalen met observaties over de 'menselijke kant' van de hoofdrolspelers. Ze had daarbij als primaire bron haar vader, die zich als zeventienjarige jongen aansloot bij het verzet in Goes. Maar ze heeft ook archie ven nageplozen en nabestaanden van verzets mensen geïnterviewd. Op die manier kon ze een menselijk portret van hen samenstellen. Carla Rus is van beroep psychiater-psycho therapeut en traumatoloog. Ze werkte in Arnhem en 's-Gravenhage vaak met getrau matiseerde vluchtelingen, afkomstig uit oor logsgebieden als de voormalige Balkanlanden en Azerbeidzjan. Rus werd geboren in 1953 in Amsterdam, maar groeide op in Wemeldinge en Hansweert, twee plaatsen die allebei aan een kant van het Kanaal door Zuid-Beveland liggen. Na de lagereschoolperiode op de School met den Bijbel in Kruiningen, bezocht Carla de Christelijke HBS in Middelburg. Op de lagere school las haar meester van klas 50

De Spuije | 2019 | | pagina 52