5 op vrijdagmiddag wekelijks een spannend verhaal voor over twee vrienden in het verzet. De klas smulde ervan. Zó zelfs, dat Carla het verhaal op een keer thuis aan haar vader doorvertelde. Hij keek me aan, weet Carla zich te herinneren, liep weg, maar keerde zich weer om. Toen zei hij: 'Het verzet was helemaal niet leuk! Ik ben er mijn beste vriend, Wim Quakkelaar, door verloren'. Hij zette een paar stappen en draaide zich weer om. Fel sprak hij: 'En De Groot ook, die hebben ze zó dood geschoten'. Dat was gemeend, wat hij zei. Het trof me. Helaas heeft vader Rus de presentatie van het boek net niet meer meegemaakt. Wel heeft hij kennis genomen van de inhoud ervan en heeft hij het boek nauwkeurig nage zien. Dochter Carla heeft drie jaar aan de totstandkoming van dit fraaie boek gewerkt. Uit het boek Breekbare helden, Het verzet in Zeeland 1940-1944, blijkt dat in de provincie Zeeland een groot deel van de verzetsmen sen behoorde tot de Gereformeerde Kerken. Zo ook Jaap Rus. Jaap woonde destijds in de M.A. de Ruyterlaan te Goes. Niet ver bij hem vandaan woonde Wim Quakkelaar, die in 1941 tijdens zijn onderduikperiode aan tuberculose is overleden. Wim vroeg Jaap mee te doen in een verzetsgroep. Zo geschiedde. Via deze vriend, die naar dezelfde kerk ging als hij, namelijk de Gereformeerde Kerk, de Westerkerk gelegen aan de Westwal in Goes, kwam Jaap in het verzet terecht. De vrienden Wim en Jaap, waren in het begin van de oorlogsjaren allebei zeventien jaar. Ze kenden elkaar vanaf de kleuterschool. Jaap begon met eenvoudig koerierswerk, later ging hij Duitse troepenbewegingen en munitiedepots bespioneren. Vanaf 1943 gaf hij ook hulp aan onderduikers, maar moest zelf onder duiken nadat hij in 1944 de Atlantikwall op Walcheren had bespioneerd. Landelijk waren er veel gereformeerden bij het verzet betrokken. We noemen er slechts een paar: Helena Theodora Kuipers-Rietberg (1893-1944), verzetsvrouw 'tante Riek' uit Winterswijk. Op 27 of 28 december 1944 stierf zij in het vrouwenkamp Ravensbrück in Duitsland; ds. F. Slomp (Frits de Zwerver) uit Hardenberg, de gebroeders Johannes en Marinus Post, geboren in Hollandscheveld. Toen in de nacht van 14 op 15 juli 1944 een knokploeg de gevangenis binnendrong, viel deze in een hinderlaag. Na een vuurgevecht werden zes overvallers gevangengenomen. De volgende dag werd onder meer Post, die volgens plan zelf niet aan de overval deelnam, gearresteerd en op 16 juli, samen met twaalf anderen, gefusilleerd in de duinen bij Overveen. In meerdere boeken en geschriften wordt aangehaald dat vooral gereformeerden en communisten aan het verzet hebben deelgenomen. Ook in Midden-Zeeland waren juist de gereformeerden bij dat verzet betrokken en daarnaast ook wel hervormden. Ook oud-mi litair Daan Kloosterman (1905-1999) en diens neef Piet Kloosterman, die in Nisse woonde, behoorden tot de protestantse verzetsmensen. De auteur geeft vooral aan waar het verzet boven de Westerschelde zich concentreerde. Ze wijdt enkele hoofdstukken aan de organi satie van het verzet, aan de hulp aan onder duikers, aan de spionage, de radiodienst, de pers met vooral aandacht voor de 'Trouw- groep', maar ook voor bladen uit Goes en omgeving: Vrij Goes en Vrije Stemmen uit de Ganzestad. Ook de overval op het distributie kantoor in Geersdijk op Noord-Beveland en de rol die het verzet heeft gespeeld in de Slag om de Schelde en het drama van de Tien van Renesse krijgen aandacht. Afb. 2. De vriendenclub van Jaap Rus (1943). Bovenste rij v.l.n.r.: Geert van Dijke, Piet de Lange en Jo Geertsen. Onderste rij v.l.n.r.: Gommert de Kok, Wim Quakkelaar en Jaap Rus. (Foto uit het boek.) 51

De Spuije | 2019 | | pagina 53