Zo beschrijft Carla Rus in hoofdstuk 8 de Trouw-groep. Dit was een verzetsgroep rond het in 1943 opgerichte illegale blad Trouw. Ook Zeeuwen waren hierin actief. Kees de Graaff, een van de leiders van de groep, was sinds de arrestatie van een Troww-verspreider in oostelijk Zeeuws-Vlaanderen, onderge doken bij zijn zus en zwager in Bergen op Zoom. De verloofde van Kees, Ma C. (Zus) Staal, die evenals hij in Goes woonde en bij de Ordedienst (OD) zat, dook onder bij het gezin van de administrateur van de psychiatrische inrichting Vrederust in Halsteren, de familie Leusing. Ook Kees Streef en Eik Speelman hoorden bij de Trouw-top. Een bekende van Kees de Graaff was Bert Bakker, net als hij uit Goes afkomstig. Bert Bakker werkte niet voor Trouw, maar voor de spionagegroep Dienst Wim. Vanaf 21 juli 1943 werd een aantal mensen van die spionagegroep opgepakt. Bakker werd op 3 september 1943 eveneens gearresteerd. Deze drie verzetsmensen hadden tijdens hardhandige verhoren door Kriminalsekretar Erich Gottschalk in Haaren iets laten doorschemeren over de vermoede lijke verblijfplaats van Kees de Graaff. Na verhoren die minstens 24 uur duurden (een Dauervernehmung) en waarbij ze soms lam geslagen werden, ging Bert Bakker overstag en noemde het adres waar Kees de Graaff zich bevond. Zo gebeurde het dat op 21 september 1943 Kriminalsekretar Gottschalk, de Nederlandse politieagent Joop Aben en Bert Bakker (die de weg moest wijzen naar het onderduikadres) zich naar Bergen op Zoom begaven. Ze troffen Kees daar niet aan. Ze gingen onverrichterzake terug naar station Bergen op Zoom. Ongelukkig genoeg stapte Kees toen net uit de trein. Omdat Bert Bakker erbij was, had Kees geen argwaan. Zo kon men Kees arresteren. Ma Staal werd kort daarna opgepakt; men hield haar slechts een paar dagen vast. Daarna werd zij weer vrijgelaten. De Graaff, die een koffertje bij zich had met geheime informatie, kon niet voorkomen dat Gottschalk dit koffertje in beslag nam. Dit leidde uiteindelijk tot de arrestatie van Eik Speelman. Beiden, zowel Kees als Eik, ondergingen zeer hardhandige verhoren in Haaren, in de gevangenis. Kees kon blijven zwijgen, maar de gewiekste Gottschalk kreeg wel meer en meer inzicht in de organisatie van Trouw. Dat leidde tot de conclusie dat De Graaff in Zeeland beschouwd werd als de belangrijkste man van Trouw. Na veel intensief speurwerk werden in totaal 23 mensen die nauw bij Trouw betrokken waren gevangen genomen en daarna werd hun het doodvonnis aangezegd. Eén van hen was Kees de Graaff. Op 9 en 10 augustus 1944 werden ze in Vught gefusilleerd. In 1948 werd in Goes een straat naar hem vernoemd. Er staan boeiende beschrijvingen in het boek, onder andere van wat Kees Groenleer uit Colijnsplaat deed voor zijn goede kennissen, de familie Polak uit Middelburg, met wie hij, voor de oorlog uitbrak, handelde in vodden, oude lompen en oud ijzer en die hij liet onderduiken. En nog veel meer over Zeeuwse 'breekbare helden', alsmede over NSB'ers en de Duitse heersers in die dagen. Een opvallend aspect van het verzetswerk, zoals dat uit het boek naar voren komt, is de grote mate van geheimhouding waar sprake van was. Goede bekenden, vrienden en zelfs naaste familie hadden vaak geen idee dat iemand bij het verzet betrokken was. Een verklarende lijst voor de gebruikte afkortingen, een illustratieverantwoording en een register met namen van Zeeuwse ver zetsmensen completeren het boek. Zoals in de inleiding gezegd: een boeiend boek. Dit alles wordt beschreven in vlotte stijl, wat er voor zorgt dat het nergens een droge opsomming wordt, maar een levendig verhaal is. Uitgever Het Paard van Troje en eindredacteur Arend van der Wel hebben er een mooi boek van gemaakt. Een rijk geïl lustreerd boek, met heel veel informatie uit het Zeeuwse verzet, dankzij de noeste arbeid van Carla Rus. Een belangrijke aanwinst voor de Zeeuwse geschiedschrijving. Kees van den Bovenkamp 52

De Spuije | 2019 | | pagina 54