-li' Na de lagere school mocht hij van zijn vader, die vreesde dat zijn belangstelling om verder te leren hierdoor steeds groter zou worden, niet naar een opleiding voor bijvoorbeeld onderwijzer. Werken op de boerderij was het devies. Ondanks zijn tegenzin tegen het werken in de landbouw bleef hij wel affiniteit met de agrarische sector houden. Op negentienja rige leeftijd verliet hij de ouderlijke boerderij om gedurende zes jaar op verschillende korenmolens als knecht het vak van mole naar onder de knie te krijgen. Daarna nam hij op 1 januari 1836 als zelfstandig mole naar in Goes de molen De Vijf Gebroeders in gebruik. Vlak daarvoor, op 26 december 1835, was hij in het huwelijk getreden met Catharina Peper. Het beroep van molenaar zou blijken tijde lijk te zijn. Toen zijn vrouw, die al geruime tijd een zwakke gezondheid had, op 19 april 1845 overleed was dit voor Adriaan niet alleen een droevige gebeurtenis, maar het betekende ook het met onmiddellijke ingang inslaan van een nieuwe levensweg. Een drastische maar weloverwogen beslissing. Zijn jeugdideaal om leeraar te worden leefde meer dan ooit en hij vond dat hij zich daar vanaf nu volledig op moest richten. Als overtuigd bevindelijk gelovige verliet hij de Nederlandse Hervormde Kerk en sloot zich aan bij de nog jonge Christelijk Afgescheiden Gemeente te Goes. Vóór die tijd had zijn echtgenote hem daar van weerhouden. Hij was er echter zeker van dat zijn toekomst in dit kerkgenootschap lag. De verkoop van de molen in Goes bezorgde Adriaan de financiële middelen om een opleiding in de theologie te gaan volgen. In juni 1846 verliet hij Zeeland om voor ruim drie jaar in Arnhem te verblijven. Hij werd daar student aan de Theologische School van ds. Anthony Brummelkamp.4) Mede omdat hij vanwege zijn leeftijd - hij was bij de f'J&r4fr *kr 4i 4. Afb. 2. Brief van Adr. de Bruijne aan ds. E.B. Swalue, predikant van de Hervormde gemeente Goes, gedateerd 20 april 1845. (Gemeentearchief Goes, archief Hervormde gemeente Goes, inv. nr. 132.) 'ÏGser 'V"~ 4# A- j&M Jtt, 3

De Spuije | 2019 | | pagina 5