aanvang van zijn studie al 35 jaar - vrijge steld werd van het examen in het Grieks en Hebreeuws kon hij in relatief korte tijd als predikant aan de slag. Op zondag 7 oktober 1849 deed hij zijn intrede als predikant van de Christelijk Afgescheiden Gemeente te Goes. Op 12 mei 1850 trad hij in het huwe lijk met Gerritje Krüger. Na het kinderloze eerste huwelijk werden uit dit tweede huwe lijk tien kinderen geboren. Hij bleef predikant te Goes tot 1868. Gedurende de periode 1868-1872 was hij predikant te Krabbendijke, later nog vanaf 1876 tot zijn overlijden op 10 augustus 1878 te Baarland. Johannes ab Utrecht Dresselhuis (1789-1861) Johannes ab Utrecht Dresselhuis werd als zoon van predikant Harm Dresselhuis en Catharina ab Utrecht op 30 septem ber 1789 te Kampen geboren. Na in zijn geboorteplaats de Latijnse school door lopen te hebben studeerde hij theologie aan de Universiteit Utrecht. In 1810 werd hij predikant te Hoofdplaat en in 1819 te Wolphaartsdijk. Met ingang van 1 januari 1858 werd hem daar om gezondheidsredenen emeritaat verleend. In zijn functie van predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk was hij lid van het klassikaal bestuur van Goes, lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, afgevaardigde naar de algemene synode en revisor voor de Bijbelvertaling van het Nieuwe Testament. Behalve predikant was Dresselhuis gedu rende de periode 1835-1857 schoolopziener in het derde district van de provincie Zeeland, de eilanden Zuid-Beveland en Wolphaartsdijk. Gelet op de aloude betrok kenheid van de Kerk bij het onderwijs was het niet ongebruikelijk dat de functie van schoolopziener door predikanten werd uitge oefend. Zijn grootste bekendheid ontleende hij echter aan zijn onderzoek van en publi caties over de geschiedenis van Zeeland. Hoewel hij op dit terrein geen opleiding had genoten verschenen van zijn hand vele boeken en artikelen.5' Nadat in 1845 zijn meest spraakmakende werk - De godsdienstleer der aloude Zeelanders - was verschenen, werd hij in 1846 benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Groninger Universiteit verleende hem in 1852 een ere doctoraat in de theologie. In Goes werd hij in 1852 tot gemeentearchivaris benoemd. Na een ziekteperiode van enkele jaren overleed hij te Middelburg op 23 augustus 1861. Dresselhuis werd door een grote schare van bewonderaars beschouwd als een toon aangevend geleerde. In de vorm van een obelisk onthulden zij op 1 november 1862 te Wolphaartsdijk te zijner nagedachtenis een gedenkteken. Eén van de teksten hierop luidt: Hij wijdde zijn leven aan godgeleerd heid, onderwijs, oudheidkunde, geschiedenis. Het in 1997 als rijksmonument aangemerkte gedenkteken werd in 2009 gerestaureerd en verplaatst. Het staat nu, voorzien van een informatiebord, op een toegankelijke plaats aan de Oostkerkestraat. yV/y.-J'f-* 3 J C Afb. 3. Silhouetafbeelding van dr. J. ab Utrecht Dresselhuis. (Collectie Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Zeelandia Illustrata iV nr. 0331.) 4

De Spuije | 2019 | | pagina 6