Afb. 3. Oorlogsschade aan het Kerkplein te Kapelle in mei 1940. Links stond het gemeentehuis en andere woningen die volledig in puin werden geschoten door granaatvuur van de Engelse vloot op de Westerschelde. Rechts op de achtergrond de oude Openbare school (Zeeuws Archief.) Na de oorlog zijn we toch weer vriendinnen geworden. We hebben het er nooit meer over gehad.' Van verzetsdaden was in Kapelle niet veel te merken. Twee namen die genoemd moeten worden zijn Hermes en Mol, twee fruitkwe kers die meehielpen om de gesneuvelde Franse militairen te begraven. Daar werd door het Duitse leger niets aan gedaan. 'Mol is later verraden en omgekomen in het Duitse concentratiekamp Neuengamme. Naar hem is de J.A. Molstraat genoemd.' In de laatste weken voor de bevrijding waren er veel beschietingen door de Engelsen. Vooral de spoorlijn was het doelwit. Enkele vriendin nen van Corrie verloren daarbij hun vaders die vaak op het land aan het werk waren. Op een nacht werd een trein met Duitse mili tairen beschoten. De soldaten stormden in paniek de trein uit en drongen de huizen op de Stationsstraat binnen. Veel indruk maakte de dood van bakker Smallegange, die door een granaat werd getroffen. 'Vooral dat granaat- vuur was heel beangstigend.' Als door een toeval overleefden de buren de oorlog. Deze twee wat oudere vrouwen gingen volgens vaste gewoonte op vrijdagmiddag - na de wekelijkse schoonmaakbeurt - op bezoek bij hun neef. 'Er was volop gra- naatvuur.' Omdat hun neef niet open deed, keerden ze angstig terug en zochten onderdak bij de ouders van Corrie. Er volgden een hevig bombardement waarbij het huis van de twee vrouwen een voltreffer kreeg. Het schieten duurde de hele nacht, de volgende dag was de bevrijding. Tanks reden het dorp in en de militaire bevrijders deelden chocolade en sigaretten uit. 'We waren blij, maar ook verdrietig om de vele slachtoffers.' Na de Tweede Wereldoorlog ging Corrie van Boven de provincie Zeeland uit. Ze ging naar Nijmegen voor de opleiding heilgymnas tiek, later werd dat fysiotherapie. Na haar pensionering keerde ze terug naar haar geboortedorp. Interview afgenomen op 20 juni 2019. 8

De Spuije | 2019 | | pagina 10