Afb. 2. Andries Dieleman (1908 - 1944). (Collectie gemeentearchief Noord-Beveland.) Het duurde geen drie minuten of er volgden er meer. En zo waren er na een poosje een hele rij vlaggen aan het wapperen. Maar o wee! De pastoriemoffen kwamen eens buiten kijken. Meer als kijken deden ze echter niet. Toch had het gekijk van die lui gevolgen. De waarnemend burgemeester Salomé kwam huisje na huisje vragen of ze toch alsjeblieft de vlaggen wilden binnenhalen, want anders werd hij er voor opgepakt. Wat doe je dan anders als de vlag weer binnenhalen, hè?' Net als de rest van Nederland heeft Noord- Beveland een Ordedienst (OD), een illegale verzetsbeweging. Na de bevrijding zou de OD helpen om het bestuur van Nederland weer in orde te krijgen. Het is gevaarlijk om hier lid van te zijn. Als de leden worden opgepakt door de Duitsers kunnen ze in de gevangenis komen. In het ergste geval worden ze doodge schoten. Op Noord-Beveland waren schoenmaker J. van Halst uit Wissenkerke, die in 1955 zelfs burgemeester van Wissenkerke werd, drukker A. Markusse uit Wissenkerke en marechaus see A.M. Westdorp uit Kortgene lid van de OD. Eén van de grootste herrieschoppers op die gedenkwaardige vijfde september is een zekere Janus Leijnse uit Middelburg. Hij staat daar bekend als de 'Spanjool', omdat hij in de Spaanse burgeroorlog tegen de troepen van Franco heeft gevochten. In 1944 zit hij in Kamperland ondergedoken. Leijnse weet een aantal jonge mannen rond zich te verzamelen en besluit naar Kamperland op te trekken. Markusse van de OD vindt dat zij te veel risico nemen en vraagt Andries Dieleman, die hij toevallig ontmoet, hen van hun voorne men af te brengen. Dieleman wordt door de groep echter zo enthousiast gemaakt, dat hij meegaat naar Kamperland. Daar maken zij de veerboot naar Veere onklaar. In de middag trekt de groep, die inmiddels de beschikking over vier auto's heeft, opnieuw naar Kamperland. Daar nemen zij vier Duitsers gevangen. Ook hun wapens krijgen ze in handen. Twee andere soldaten kunnen net op tijd wegkomen. Zij geven lichtseinen richting Veere. Na een poosje komt een Duits marinescheepje kijken wat er aan de hand is. Het schip wordt door de groep Leijnse bescho ten met de buitgemaakte geweren. De Duitsers schieten terug met kogels en granaten. Hierdoor vliegen twee boerderijen in brand. In één ervan komen acht paarden in de vlammen om. Leijnse en zijn vrienden trekken zich terug en nemen hun krijgsgevan genen mee. Nu komen de Duitsers aan land. Ze horen dat vier van hun soldaten gevangen genomen zijn. Ze dreigen 70 inwoners van Kamperland te zullen doodschieten als de militairen en hun wapens niet voor 23.00 uur die avond terug zijn. Leijnse en zijn mannen zijn er inmiddels vandoor gegaan en hebben hun gevange nen als presentje bij de OD in Wissenkerke achtergelaten. Onder begeleiding van een marechaussee worden de Duitsers uiteindelijk naar Kamperland teruggebracht. De Duitsers zijn woedend. De volgende dag stuurt kolonel Oberst Reinhardt, de Inselkommandant van Walcheren, soldaten om orde en rust op Noord-Beveland te herstellen. In Kamperland worden dertig mensen gegijzeld uit voor zorg tegen aanvallen van partizanen. Deze mensen worden dezelfde dag overigens weer vrijgelaten. 10

De Spuije | 2019 | | pagina 12