Afb. 2. De pastorie in Colijnsplaat die tegenover de muziek tent lag. Hij kon zelfs al vloeken middels een GvD, waarbij hij merkte dat hij meteen alle aandacht kreeg in het domineesgezin. Dus leerden ze hem een andere 'vloek', namelijk het woord 'Suriname'. Dus voortaan riep Dick keihard het woord 'Suriname'. Maar op een gegeven moment bleef het beoogde effect uit, dus lang heeft deze truc niet gewerkt. 'Moffenmeiden' Op 2 november 1944 - toen de Slag om de Schelde gaande was - werd ook Noord- Beveland bevrijd. Iedereen in Colijnsplaat liep feestend over straat. Daar ontmoetten Paul en Betsie het Joodse gezin Polak: Mozes, Rosa en hun kinderen Ada en Lion hadden in Colijnsplaat ondergedoken gezeten bij de familie Groenleer, het gezin van de voddenboer in Colijnsplaat. Later ook nog een tijdje bij de familie Engelvaart, die hen eerder met gevaar voor eigen leven met de boot naar Noord-Beveland had gevaren. Maar behalve dat er na de bevrijding werd gefeest, werden in het ontstane machtsva cuüm ook opgekropte emoties botgevierd. Zo werden op 4 november meisjes die met de vijand 'hadden geheuld' opgepakt en naar de Voorstraat geleid tot op de muziektent. Dat was schuin tegenover de pastorie. Daar vandaan zagen de dominee en zijn vrouw de mensonterende tonelen van het kaalscheren van de 'moffenmeiden'. Op hun kale hoofden werden onder luid applaus van de bevolking met rode menie hakenkruizen geschilderd. Dit alles onder het toeziend oog van een aantal oud-verzetsmensen van de Ordedienst (OD). Op 5 november hield ds. Kluiver toen een indringende preek: 'Naar aanleiding van de gebeurtenissen van gisteren wil ik een verklaring in Uw midden afleggen: Met grote droefheid, omdat op zoo ontstellend duidelijke wijze aan het licht is getreden, hoe groot de zedelijke verwildering is en hoe diep ons volk zedelijk gezonken is Het ware de taak van de OD geweest, gelijk de naam zegt, de orde in onze gemeente te handhaven, en niet een volksgericht over te laten.' Deze preek werd de dominee niet in dank afgenomen. De OD nam de dominee de volgende dag nota bene gevangen. Met een auto werd hij afgevoerd naar het Huis van Bewaring in Middelburg. Zijn onderduikers Paul en Betsie zijn toen razendsnel naar de Canadese commandant gegaan en deden het verhaal. 16

De Spuije | 2019 | | pagina 18