Die commandant is vervolgens met een paar man in een patrouillewagen achter de auto van de OD'ers aan gegaan. De Canadezen hebben de auto van de OD'ers ingehaald en hen tot stilstand gemaand. Daarna hebben de Canadezen de dominee bevrijd. Auschwitz Pauls vader en moeder, zijn zusjes Carla en Annemarie en zijn broertje Robbin zijn alle vijf op gruwelijke wijze in Auschwitz om het leven gebracht. Paul heeft er nooit over kunnen praten. Pas toen Paul gestorven was en zijn en Betsies kleinkinderen hun oma vragen gingen stellen, is zij gaan praten. Betsie heeft er voor de familie ook een klein boekje over geschreven. Postuum werd het echt paar Kluiver de Yad Vashem-onderscheiding toegekend. Dick nam die op 13 oktober 2018 voor hen in ontvangst en hield toen een prachtige toespraak. Afb. 3. Familie Kluiver, omstreeks 1945. Boven v.l.n.r: Anne Kluiver- Gerretsen, ds. Jan Kluiver en de ouders van ds. Kluiver. Onder v.l.n.r.: Jan (8 jr), Dick (5 jr) en Hein (2 jr). (Foto's familie Kluiver.) De klok van Colijnsplaat Ook de familie Groenleer, bij wie de familie Polak ondergedoken had gezeten, kreeg postuum de Yad Vashem-onderscheiding. Sara Polak, de oudste dochter, had niet net als haar ouders, broer en zusje ook willen onderduiken bij de familie Groenleer en was samen met haar eveneens Joodse echtgenoot naar Zutphen gegaan. Na de oorlog bleek Sara Cohen-Polak in verschillende kampen in Polen en Duitsland te hebben gezeten. Haar man was daar omgebracht. Jaarlijks wordt op 4 mei de klok van Colijnsplaat geluid. Dat is de klok die de familie Polak heeft geschonken uit dank dat deze gemeente tijdens de oorlog een veilige haven voor de familie Polak was geweest. Nagekomen bericht: Op 18 april 2019 is de heer Dick Kluiver helaas overleden. 17

De Spuije | 2019 | | pagina 19