BATTLE OF TUK SCHEIDT Afb. 2. Overzicht van de troepenbewegingen van de geallieerden tijdens de Slag om de Schelde. (Bron: US Army.) Wat wel een probleem was, was de grote hoeveelheid voedsel die in de maag van de altijd hongerige Khan verdween. Toen ook het voedsel op rantsoen moest, werd dat een probleem. Het was een uitkomst dat het Britse leger omstreeks 1942, via de media, een wervings actie voor honden opstartte. Khan zou, als hij door de strenge selectieprocedure kwam, worden ingezet bij een legeronderdeel. Na de oorlog zou Khan dan weer terugkomen. Barrie was in eerste instantie niet te overtuigen, maar ging uiteindelijk overstag. Khan werd aangemeld en niet veel later verruilde hij Tolworth voor het War Dog Training Centre in Potter's Bar. Met tranen in zijn ogen nam de toen bijna negenjarige Barrie afscheid van zijn maatje. Na zijn training werd Khan als wardog 147 ingedeeld bij het 6th Battalion The Cameronians in Lanarkshire, Schotland. Khan en zijn begeleider korporaal Jimmy Muldoon werden al snel maatjes. Nadat Khan eerst een poosje in het rustige Schotland had dienstgedaan werden Muldoon en hij ingezet op het vasteland. Via Baarland kwam hij omstreeks 2 november 1944 aan in Nieuwdorp. En op 3 november 1944 was Khan onder deel van de eenheid die werd ingezet om de troepen te ontzetten, die dan al dagenlang op de veertig meter brede en één kilometer lange Sloedam vastzaten. Deze manschap pen die al sinds 31 oktober probeerden de dam the bloody causeway over te steken, waren schietschijven voor de Duitsers. Ze werden beschoten vanuit de bunkers waarmee de Sloedam werd verdedigd. Sommige bevrijders waren, gedekt door de rook, via granaattrechters tot aan de Walcherse zijde geraakt, maar zaten daar vast. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de Schotten de Canadezen zouden aflossen op de Sloedam, maar hun commandant Hakewill Smith voelde daar weinig voor. Nadat hij informatie had ingewonnen, liet hij verkenningen uitvoeren om te contro leren of het mogelijk was het Sloe op een andere manier over te steken. 22

De Spuije | 2019 | | pagina 24