Toen duidelijk werd dat het mogelijk was om vanuit de haven van Nieuwdorp via de kreken en slikken Walcheren te bereiken werd besloten tot operatie Mallard. Het 6th Batallion The Cameronians kreeg de opdracht om met bootjes het Sloe over te varen en van daaruit de Duitse troepen bij de Sloedam in de rug aan te vallen. De 5th Highland Light Infantery zou later als versterking worden aangevoerd. Dit lukte, maar niet zonder slag of stoot. In de vroege ochtend van 3 november ging men in bootjes, vanuit het haventje van Nieuwdorp, op weg naar de kust van Walcheren. Tijdens deze 'helse' tocht over de slikken, en de schermutselingen eromheen, verloren achttien militairen van de eenheid waarin Khan diende, het leven. Zonder Khan zouden dat er negentien zijn geweest. Tijdens operatie Mallard sneuvelden 26 Britten, raakten er vijf vermist en 45 gewond. Aan Duitse zijde verloren twintig man het leven en raakten er zestig gewond. Afb. 3. Barrie Railton en Khan. (Collectie PDSA, People's Dispensary for Sick Animals.) Afb. 4. 300 meter water en 750 meter slikken scheidden Beveland en Walcheren. (Collectie Bevrijdingsmuseum Nieuwdorp.) Voordat de nachtelijke oversteek tijdens hoog water over het modderige, met mijnen vol liggende Sloe plaats kon vinden, hadden vier geniesoldaten van 202nd Field Company Royal Engeneers de route ontdaan van mijnen en deze met linten gemarkeerd. Door binnen deze linten te blijven, konden ze relatief veilig over steken. De eerste manschappen bereikten nagenoeg zonder problemen de overkant en namen veel verbouwereerde Duitsers gevangen. Toen de Duitsers door kregen dat de geallieerden via het Sloe kwamen, namen ze de boten onder vuur. De redding van Jimmy Muldoon De Duitsers hadden in het Sloegebied diverse <Schw-mijnen geplaatst. Deze anti-personeelsmijnen waren bedoeld om iemand ernstig te verwonden. Ze waren niet makkelijk te vinden omdat ze niet van metaal, maar van hout, glas of canvas gemaakt waren. Nadat een aantal man schappen aan de Walcherse zijde door deze ondingen gewond was geraakt, besloot men honden in te zetten om de mijnen te vinden. Muldoon en Khan moesten per boot naar de overkant. Tijdens de oversteek ontplofte vlakbij de boot van Muldoon en Khan een mortiergranaat. Hierdoor kapseisde een aantal boten. Muldoon en Khan sloegen overboord. Ze moesten, net als de anderen die te water waren geraakt, gehinderd door vijandelijk vuur, in het ijskoude water met een volledige 23

De Spuije | 2019 | | pagina 25