bepakking naar de kant zien te zwemmen. Die 'kant' bestond uit zuigende slikken, waarin je gemakkelijk tot je knieën kon wegzakken. Khan speelde het klaar om aan land te komen maar Muldoon, die niet kon zwemmen, had beduidend meer problemen. Toen Khan ontdekte dat zijn baasje het land nog niet had bereikt, liep hij weer terug naar het water en begon te speuren. In de donkere nacht vol oorlogsgeweld was het vrijwel onmogelijk om iets of iemand te herkennen. Toch moet Khan zijn baasje gehoord hebben, want opeens sprong hij in het water en zwom hij richting de ongelukkige Muldoon. Bij hem aangekomen beet hij zich net zo lang vast in zijn uniform totdat Muldoon zijn riem kon pakken. Khan sleepte hem naar de kant, waar Muldoon, die zich met een laatste krachtsinspanning uit het water kon worste len, uitgeput in elkaar zakte. Khan schudde zich droog en ging dicht tegen zijn uitgeputte baasje aanliggen om hem warm te houden. Zo werden ze later gevonden. Muldoon werd door de manschappen naar het hospitaal gebracht waar hij een etmaal moest blijven. Khan week niet van zijn zijde. De heldendaad van Khan bleef niet onop gemerkt. Rifleman Khan, zoals de hond inmiddels werd genoemd, werd voorgedragen voor de Dickin Medaille. Deze medaille kreeg hij op 27 maart 1945 ten overstaan van het gehele korps uitgereikt in het Duitse Bremen. Khan reisde met Muldoon verder door Europa en werd op 7 augustus 1945 in het Belgische Olsene aangereden door een legertruck waar door hij aan zijn rechter achterpoot gewond raakte. Door het ongeluk raakte een zenuw bescha digd waardoor Khan de rest van zijn leven mank liep. Nu was het Jimmy's beurt om voor Khan te zorgen. Muldoon was ondertussen erg aan de hond gehecht geraakt zodat hij aan zijn superieuren een verzoek deed om de hond te mogen houden. De oorlog liep op zijn einde en het zou niet lang meer duren voordat Khan terug zou keren naar de Railtons. Na twee jaar, zonder taal noch teken, ontving de familie Railton in november 1945 een brief van het ministerie van oorlog. In de brief stond dat wardog 147 het leven gered had van zijn begeleider en hiervoor de Dickin Medaille had ontvangen. In de brief stond vermeld dat die begeleider de hond graag zou willen houden. Nadat hierop afwijzend werd geantwoord, ontvingen de Railtons op 14 januari 1946 een brief van mevrouw Muldoon. Zij vroeg hierin nogmaals of ze Khan mochten houden. Muldoon was zo gehecht geraakt aan het beestje dat afscheid nemen erg pijnlijk zou zijn. Maar ook bij de familie Railton was er het een en ander gebeurd. Barrie Railton had in augustus 1943 polio gekregen waardoor hij lange tijd met twee verlamde benen in het ziekenhuis lag. Afb. 5. Een Canadese medische eenheid richt een veldhospitaal in op een Walcherse dijk tijdens de Slag om de Schelde. (Collectie Provincial Archives of Alberta.) 24

De Spuije | 2019 | | pagina 26