Hij was nog steeds aan het herstellen en wilde niets liever dan zijn hond terug. Ondanks de bemoeienis van de media, zwichtte de familie Railton niet. De hereniging van Khan en Muldoon In mei 1946 scheidden de wegen van Khan en Muldoon. Muldoon keerde terug naar Schotland en pakte zijn beroep als dak dekker en stukadoor weer op. Khan ging terug naar de Railtons. Hij moest, volgens de regels die ook voor helden golden, eerst zes maanden in quarantaine. Barrie die ondertussen redelijk hersteld was, maar nog steeds met een wandelstok liep, bezocht Chilbolton Down Camp het militaire quaran tainestation in Stockbridge vlakbij Londen gedurende deze periode drie keer per week. Daarmee leek het verhaal afgelopen, ware het niet dat het dagblad The Star op 16 juli 1947 in de Wembley Arena een nationaal hondentoernooi organiseerde. Onderdeel hiervan was een parade door oorlogshonden, waarvoor Khan en negen andere Dickin Medaille winnaars werden uitgenodigd. De organisatie had aan Muldoon gevraagd om Khan tijdens deze parade te begeleiden. Muldoon, die Khan al meer dan een jaar niet gezien, had stemde hier mee in. Na een emotioneel weerzien met 'zijn' hond liep hij voor meer dan tienduizend bezoekers mee in de parade. Muldoon stond die dag nog een groter verrassing te wachten. Toen Barrie zag welke band er nog steeds tussen Khan en Muldoon was, besloot hij Khan alsnog aan Muldoon te schenken. Muldoon moet zijn oren niet geloofd hebben toen hij bij het terugbrengen van Khan van Harold Railton te horen kreeg: 'Hij is van jou, neem hem maar mee naar huis!.' Het publiek vond het in ieder geval prachtig. Muldoon en Khan vertrokken de volgende dag naar het Schotse Lanark. Khan kreeg op 24 juli 1947, samen met de Cameronians, The Freedom of Lanark, een soort van ere burgerschap en leidde de parade. De brieven die Muldoon beloofde te schrij ven kwamen maar mondjesmaat aan. Afb. 6. Muldoon en Khan in Lanark. (Particuliere collectie.) Halverwege 1954 ontving Barrie Railton een brief van de familie Muldoon waarin stond dat de gezondheid van Khan achteruit ging. Khan stierf in 1955. Na zijn dood is Khan gecremeerd en zijn as is in de buurt van Lanarkshire verstrooid. Jimmy Muldoon overleed in 1978. In 1954 wilde de Walton Studio een film over het leven van Khan maken. Richard Todd was al bereid gevonden de rol van Muldoon op zich te nemen. Uiteindelijk ging de film niet door omdat de regisseur overleed. Het verhaal van Khan stond in juni 1965 als strip in het magazine Victor. [No.227 June 26th 1965] Wie weet zien we het verhaal van Khan nog terug in de film die over de Slag om de Schelde gemaakt gaat worden. In 2017 kreeg het Bevrijdingsmuseum Zeeland een replica van de Dickin Medaile. Deze medaille is opgenomen in de collectie. Een iets langere versie van dit artikel stond in de Spuije, aflevering 84, 2011. 25

De Spuije | 2019 | | pagina 27