Afb. 2. Duitse militairen met een V1. (Bundearchiv, Bild 146-1975-117-26.) Ik kan me een gesprek herinneren tussen mijn ouders. Vader zei dat we weg moesten. Moeder was erg verdrietig, want ze wilde in haar huisje blijven. Ik snapte er niet veel van, maar omdat moeder zo verdrietig was, was ik het ook. Als kind voelde ik de druk van de beklemmende sfeer die er hing door het verdriet van mijn moeder. Een ontplofte granaat We zijn in Oudelande terecht gekomen bij tante Kootje en oom Arjaan, familie van moeders kant. Daar was het natuurlijk ook niet veilig. Ik herinner me een grote, bruine stoel, waar oom Arjaan in zat. Ik kroop op zijn schoot en noemde hem 'opa'. Arjaan was nog lang niet oud, maar het feit dat iedereen zo moest lachen vond ik heel fijn. Eindelijk werd er weer eens gelachen! Tijdens een bombardement zaten we ook hier in de gang. Een granaat ontplofte bij de buren achter het huis. Ze waren net op weg naar de schuilkelder. Later bleek dat ze allemaal omgekomen waren. Mijn broer Rinus is nog nooit zó bang geweest. Ook herinner ik me nog dat tante Kootje gewond raakte aan haar hoofd. Helemaal niet ernstig, maar het bloedde erg en dat beeld zie ik nog voor me. Bloed dat langs haar wang stroomde. Toen we hoorden dat we bevrijd waren gingen we lopen. Naar de Baarlandse molen, want die had dikke muren. We zijn in die molen niet meer beschoten. Onderweg naar de molen liep ik aan de hand van mijn moeder. Op een gegeven moment zei ze dat ik niet opzij mocht kijken, maar ik deed het toch. Aan de kant van de weg lag een dode soldaat. Ik zag veel bloed. Ik werd misselijk. In de molen werd ik op een meelzak gezet en iemand wilde me iets te eten geven. Wat, dat weet ik niet meer. 'Doe dat maar niet', zei moeder, 'daoken spie ze de meelzakken nog onder.' Verwoest en geplunderd Het weer thuiskomen in Ellewoutsdijk roept voor mij een beeld op van één grote bende van puin, glas en andere troep. Ons huis stond er nog, maar heel de kern van het dorp was verwoest. In het begin voelde dat heel vreemd, het verlies van de vertrouwde plekjes die je als kind kende. Afb. 3. Restanten van de kerktoren van Ellewoutsdijk na de beschietingen in de oktoberdagen van 1944. (Fotoarchief Borsele.) 27

De Spuije | 2019 | | pagina 29