Afb. 4. Het ruimen van de restanten van de buitenplaats Zorgvliet, in Ellewoutsdijk. (Fotoarchief Borsele.) Er was veel geplunderd in ons dorp. Niet door Duitsers of bevrijders, maar door het 'gewone' volk dat onderlangs de zeedijk het dorp in was getrokken. Veel huizen en alle winkels waren leeggeroofd. Al wist ik daar toen niets van. Maar ik zie wel de ontred dering op mijn vaders gezicht nog voor me. Ook bij ons waren de dieven geweest. Zijn accordeon was gestolen! Dat beeld is niet weg te wissen. Het heeft enorm veel indruk op me gemaakt, die blik van mijn vader. Hij heeft daarna nooit meer een accordeon aangeraakt. Vader vertelde later dat hij voor de oorlog samen met zijn broers in een bandje speelde. Op de grote trommel stond: 'Gebroeders Verheijke'. Oom Jan kon heel goed zingen en drummen. Oom Piet haalde de centen op! Ook in onze familie zijn slachtoffers geval len bij de bevrijding. Opa was gewond door een ontploffende granaat, maar hij is wel hersteld. Oom Geleijn, die in de Achterweg op een boerderij woonde, werd in zijn hart getroffen toen hij terugging om iets te halen. Hij zat in het verzet, maar wat hij daar deed, hebben we nooit geweten. Hij heeft nooit iets verteld tegen zijn vrouw of zijn broers. Ook oom Jan, die in Middelburg woonde, is omgekomen tijdens de bevrijding. Vader was er verbitterd over en het heeft lang geduurd voordat hij kon vertellen hoe leuk het voor de oorlog was om 'voe den dans' te spelen. Hij heeft ook altijd een afkeer van Duitsers gehouden. Maar een kind blijft spelen. Ik speelde graag op de brokstukken van de kapotgeschoten toren van Ellewoutsdijk. Misschien vreemd als je terugkijkt, maar een kind past zich snel aan. Een mooie herinnering van onze terugkeer is die aan de soldaten die door de straten van het dorp liepen. Die gooiden sigaretten en chocolade naar ons. Zo proefde ik voor het eerst in mijn leven chocolade! Als ik nu beelden op TV zie van mensen die op de vlucht zijn voor oorlog en geweld en ik zie een moeder met een kind, vluchtend naar een misschien veiliger plek, dan voel ik nog de angst. 28

De Spuije | 2019 | | pagina 30