Nicolaas Corstanje, een bijna vergeten verzetsstrijder Johan Boogaard bewerkt door Cock van den Wijngaard In 1945, kort na de bevrijding verscheen het boekje Bezet, Verzet, Ontzet, geschreven door de journalist Nic. J. Karhof. Daarin staat een 'In Memoriam' voor Nicolaas Corstanje. Hieronder wat meer informatie over deze onbekende verzetsman uit Goes. Nico Corstanje werd geboren in Goes op 10 februari 1919. Zijn vader, Cornelis Abraham Corstanje was timmerman-aannemer en had zijn timmerwerkplaats in de Lange Vorststraat in Goes. Nico was de oudste van acht kinderen. Hij ging op z'n twaalfde naar de Goese Ambachtsschool om voor timmer man te leren. Zijn vader had dat zo bepaald, dan kon hij later het bedrijf overnemen. Nico haalde inderdaad zijn diploma, maar zijn hart lag niet bij het timmervak. Hij zocht en vond werk als kantoorbediende op het kantoor van Duvekots Graanhandel aan de J.A. van der Goeskade. Hij was bevriend met Lauw Duvekot, de zoon van de eigenaar van de graanhandel, de man die in 1945 boven genoemd 'In Memoriam' schreef in het boekje van Karhof. Marinevlieger In 1939 moest Nico in dienst. Hij kwam terecht in het opleidingskamp Willemsoord van de Koninklijke Marine in Den Helder. Later diende hij enige tijd bij de mariniers in Rotterdam. Omdat Nico graag piloot wilde worden, vroeg en kreeg hij overplaatsing naar het Marinevliegkamp De Kooy op Texel. Op 16 november 1939 begon daar zijn opleiding als leerling-onderofficier-vlieger. Als marinevlie ger nam hij in de meidagen van 1940 deel aan de strijd tegen de Duitsers. Na de capitulatie van Nederland werden de Nederlandse militairen met groot verlof gestuurd. Hij probeerde zijn oude werk weer op te pakken en keerde terug naar Goes, waar hij weer ging werken op kantoor bij Duvekot Graanhandel. In het verzet werkte hij o.a. als koerier en had het plan naar Engeland te gaan. Door het ontdekken van het Engelandspiel ging dat niet door. Het Engelandspiel is de naam van een operatie, waarbij de Duitsers met codes van gevangen genomen verzetsmensen, valse informatie stuurden naar Engeland, waardoor een groot aantal Nederlandse verzetsmensen gevangen zijn genomen. Toen die weg was afgesloten, is Nico ondergedoken in de Achterhoek waar hij zijn verzetswerk heeft voortgezet. Hij is bij toeval tijdens koerierswerk in Den Haag gearresteerd. De dag daarna, op 28 oktober, is Nico Corstanje met nog negen Afb. 1/2. Pilotenopleiding van de marineluchtvaartdienst met Nico Corstanje, 1939. (Alle afbeeldingen, collectie familie Corstanje.) 29

De Spuije | 2019 | | pagina 31