andere verzetsmensen zonder enige vorm van proces gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte. Als een soort extra straf zijn de slachtoffers daar anoniem begraven. Voor de nabestaan den was het een hard gelag dat hun omge komen familieleden niet konden worden teruggevonden. Na de capitulatie in mei 1945 werd een begin gemaakt met het openen van de graven van de gefusilleerden op de Waalsdorpervlakte. Hiervoor werden kopstukken van de NSB en Duitse militairen van de Grüne Polizei ingezet. Op aanwijzing van de voormalige Duitse gevangeniscommandant en onder leiding van de patholoog-anatoom dr. J.P.L. Hulst werden de lichamen opgegraven. Omdat er bij de meesten geen papieren, ringen of andere herkenningstekenen werden aangetroffen, werden de lichamen her begraven op de Algemene Begraafplaats in Den Haag en op de begraafplaats Rusthof te Leusden, weer zonder dat duidelijk was om welke personen het ging. DNA-match In 2012 heeft de identificatiedienst een aantal niet-geïdentificeerde slachtoffers opgegraven omdat het inmiddels mogelijk was geworden om aan de hand van DNA vast te stellen wie de onbekende persoon was. Omdat men het vermoeden had dat Nicolaas Corstanje één van de onbekenden was, werd contact gezocht met nog levende familieleden. Begin 2013 werd wangslijm afgenomen bij een zuster van Nico en al snel was de match met het DNA- profiel van een der onbekenden een feit. Na 69 jaar was Nico Corstanje eindelijk terugge vonden. Zijn stoffelijke resten zijn herbegra ven op het Ereveld in Loenen bij Apeldoorn. Op 12 april 2013 werd, tijdens een officiële plechtigheid, in het bijzijn van vier zussen van de omgekomen verzetsstrijder, een graf steen onthuld, waarna de familie eindelijk afscheid kon nemen van hun broer. De vraag dringt zich op waarom er in Goes geen straat of plein is vernoemd naar Nico Corstanje, terwijl we in Goes-Oost wel een P.C. Quantstraat, een J.D. van Mellestraat, een M.D. de Grootstraat, een De Graaffstraat en een Jacob Klaaijsenstraat kennen. Duvekot, de oude werkgever van Corstanje, had in 1947 namelijk aan de gemeente Afb. 3. Herbegrafenis van Nico Corstanje op de erebegraafplaats in Loenen. voorgesteld om een straat naar hem te vernoemen. Echter, toen de gemeente hiervoor formeel toestemming vroeg aan zijn ouders, reageerden zij afwijzend. Nico had zijn plicht gedaan en dat was voor hen voldoende. En zo verdween de naam van deze verzetsman langzaamaan uit het collectieve geheugen van de Goesenaren, en treffen we tussen de straten die vernoemd zijn naar de Goese verzetsstrijders opeens de Marijkestraat (genoemd naar prinses Marijke, later Christina geheten). In augustus 2019 heeft Heemkundige Kring De Bevelanden aan het college van Goes gevraagd om de naam Corstanje alsnog te verbinden aan een straat in Goes. Zijn jongste zus (nu 85), die nog in Goes woont, heeft verklaard hier geen probleem mee te hebben. Als delen van Goes-Oost straks worden gerenoveerd, kan dat een mooi moment zijn om (nieuwe) straten in het stadsdeel te vernoemen naar verzetstrijders en dus ook één naar Nico Corstanje. In het in 2019 verschenen boek Breekbare Helden van Carla Rus zijn nog meer namen van Goese verzetsmensen te vinden die voor vernoeming in aanmerking kunnen komen. Een in een aantal opzichten afwijkende versie van dit artikel, door Johan Boogaard, stond in de Spuije, aflevering 94, 2015. Op dit moment wordt binnen de familie Corstanje gezocht naar meer gegevens over Nico. Als dit aanvullende informatie oplevert, komen we hier in De Spuije op terug. 30

De Spuije | 2019 | | pagina 32