Opgroeien in de oorlog Cock van den Wijngaard Simon Snoek was vijf toen de Duitsers Nederland binnenvielen en tien jaar toen Goes werd bevrijd. Hoe beleef je de oorlog als kind? Uit ons gesprek blijkt dat die tijd een onuitwisbare indruk heeft gemaakt op de nu 84-jarige heer Snoek, die honderduit vertelt over zijn jeugd in de oorlog. Snoek: 'Ik zal het begin nooit vergeten. Wij speelden in de zandbak van de kleuterschool achter de Beestenmarkt en er kwamen vliegtuigen over. Twee achter elkaar en toen zagen we dat die ene begon te branden, waarschijnlijk geraakt door die andere. Dat hadden we in Goes nog niet gezien.' Zeeland capituleerde later dan de rest van Nederland en werd door onder andere Franse troepen verdedigd. Snoek: 'Maar het is allemaal op een mislukking uitgelo pen. Binnen de kortste keren kwamen de Duitsers naar Goes. Ik heb ze wel horen schieten. Wij zaten dan in de gang op de trap. De Duitsers brachten de gevangen genomen Fransen naar een voetbalveld en verzorgden ze slecht. Mijn oom en een paar andere mannen haalden broden op bij de bakkers en gooiden die over de muurtjes van het voetbalveld. Afb. 1. Simon Snoek. (Foto Marcelle Davidse.) Later werden de Fransen door de Duitsers afgemarcheerd. Mijn moeder stond met andere vrouwen met van die geëmailleerde emmertjes langs de weg om de gevangen een bekertje water te geven. De Duitse bezetters waren in het begin nog vriendelijk. Wij waren het broedervolk, hè. Maar die vriendelijkheid was meestal niet wederzijds. Toen ze gingen verliezen in Rusland, werden ze gemeen en gingen ze veel meer stelen en veel rotter doen.' De Führer verjaart 'Bij het eerste huis aan de Frans De Hollanderlaan, waar Duitsers inzaten, wap perde op 20 april '41 een hakenkruisvlag en dat vond ik een beetje raar, want ik kende onze vlag als rood-wit-blauw. Ik zat op de stoep voor de school te praten met de zoon van NSB'ers. En ik vroeg, waar zou dat voor wezen? Hij zei: "Weet je dat dan niet? De Führer verjaart vandaag." Ik had geen notie wie of wat dat was. Hij zei: "Nou de Führer, dat is de baas van Nederland." Ik zei: "Dat kan niet, dat is de koningin." "Nee", zei hij, "De koningin is gevlucht naar Engeland en heeft ons in de steek gelaten en nou is de Führer de baas van Duitsland, Oostenrijk en nog een heleboel landen en binnenkort ook van heel Rusland en op den duur van heel de wereld." Nou dat vond ik prachtig. Ik kwam uit school en ik vertelde dat aan m'n moeder, maar die was het er helemaal niet mee eens.' Les in de bijkeuken 'Op de scholen werd alles anders. De Duitsers pikten de meeste scholen in om dienst te doen als kazerne. Ik had mazzel. Onze school werd pas gevorderd toen ik in de derde klas zat. Daarna ging ik op school in het Schuttershof, de ene week 's morgens de andere week 's middags. Naderhand namen de Duitsers alle gebouwen in gebruik die maar een beetje geschikt waren om er soldaten in te legeren. Ik kreeg school in het huis van notaris Jonkers op de 31

De Spuije | 2019 | | pagina 33