Een nacht vol wonderen in Kapelle Jan Brouwer Januari 1943. Nederland was bijna drie jaren bezet door Nazi-Duitsland. Na de mobilisatie en de inval in 1940 en het wennen aan de bezetting had het leven weer zijn gewone gang hernomen. Men paste zich aan de nieuwe situatie aan, zo goed en zo kwaad als mogelijk was en met grote tegen zin. Maar de scholen draaiden, de boer molk zijn vee en ploegde het land, veel (klein) fruittelers maakten ongekende prijzen voor hun producten, die op de veiling werden verhandeld of rechtstreeks van het land en de boomgaard. De post werd bezorgd, de bakker bakte elke dag brood en de winkelier hield ook zo veel mogelijk zijn winkel open, al werden de voorraden kleiner en waren die lastiger aan te vullen. Voor bepaalde artikelen werd al met distributiebonnen gewerkt. Van de titanenstrijd in Rusland en de kampen waarin mensen werden vernietigd, had men geen weet. Wie had het ze ook moeten vertellen? De berichtgeving was zwaar gecensureerd en daarbij, negatief oorlogsnieuws werd niet verspreid. De locatie In het begin van de Ooststraat in Kapelle vond men in die tijd, komende van het Kerkplein, aan de linkerzijde bakkerij Remijnse, daarna twee woonhuizen, gevolgd door slagerij Daane en Groenleer land- en tuinbouwbenodigdheden annex galante rieën. Aan de rechterzijde was een woonblok met daarin het distributiekantoor, waar de inwoners van Kapelle en Biezelinge op gezette tijden hun distributiebonnen konden ophalen. Dan de kruidenierszaak annex drogisterij van Brouwer en daarnaast bakkerij Van der Endt. Daarna voornamelijk woonhuizen aan beide zijden van de straat. De historie die volgt, gaat met name over de twee winkels met woonhuizen achter en boven winkel en bakkerij. De huizen De bakkerij bestond uit een winkel aan de straatkant met daarachter het ovengedeelte en het woonhuis. Naast het pand liep een open gang naar achter waarlangs aan de linkerzijde twee bewoonde huizen stonden, met een grote schuur die dienst deed als opslagplaats magazijn. Op de bovenverdieping van het woonhuis bevonden zich slaapkamers. De kruide nierswinkel had eveneens de winkel aan de straatzijde met daarachter een woonkamer, keuken, gang, en een grote houten schuur, vrijwel leeg toen, bestaande uit gebinten, planken wanden en een pannendak. Op de bovenverdieping vier slaapkamers en een grote zolder die gedeeltelijk doorliep tot in de schuur. Afb. 1. De kap van de huizen was intact gebleven. Op de achtergrond toren en kerk van Kapelle. (Afbeelding 1-4, foto's Wehrmacht, collectie Van der Endt-Nout.) 1

De Spuije | 2019 | | pagina 3