Afb. 5 en 6. Vluchtende Duitsers in de omgeving van Rilland op Dolle Dinsdag (5 september 1944) gefotografeerd vanuit het raam van een woning. (Collectie gemeentear chief Goes.) Verder zijn er enkele lichtgewonden geweest. Zij hadden natuurlijk weinig trefkans, maar 't glas was zo gevaarlijk. Ver in de omtrek sprongen de ruiten. Behalve de huiskamer, waarvan de openslaande ramen telkens opensprongen, waardoor de ruiten gespaard bleven, verloren we de paar ruiten, die we nog hadden. 't Halve dorp zit nog met dichtgespijkerde ramen. Verschillende huizen werden ontwricht. Bij ons in de gang scheurde de muur en de kalk viel naar beneden. Een van de V1's viel tussen de boerderij naast ons en ons huis in. Een paar vielen aan de andere kant van de boerderij. Maar geen enkel schip werd geraakt. In Antwerpen is veel verwoest en er zijn veel doden. In Krabbendijke vielen er twee vlak bij de huizen: drie doden. In Yerseke de laatste die we hoorden. In 't dorp zeven doden. Maar Rilland stond bekend als V1 dorp. We sliepen al van voor de Kerst in de kelder met ons viertjes en de Den Boers in de kerkkel- der, het gevaar ging maar niet voorbij. Soms bleven ze een paar dagen weg en zagen we ze alleen in de verte naar Antwerpen vliegen en werd er wild op geschoten. Velen werden dan ook neergeschoten, dan zag je het ding brandend in de lucht. Maar dan kwamen ze weer aanzetten en hadden we nachten dat er meer dan honderd overkwamen. Een keer telden we er acht achter elkaar, dan lagen we in de kelder. Je werd wakker. Je hield elkaar vast en zei: waar zou die komen? Ronken-plotseling stilte-en dan een gewel dige slag. Gelukkig niet op 't dak 't Wende wel wat, maar toch niet best. Henny had op 12 maart Engelse les gegeven, want iedereen in 't dorp wilde Engels leren. Die nacht werd Coby geboren. De V1's waren ondertussen opgehouden en we sliepen allemaal in de eetkamer. Bertje huilt gauw, wat wel te wijten zal zijn aan de spannende tijd. Voor vliegtuigen is hij bang. Als hij een V1 hoorde, dan zei hij: uust-boem! Met de kerkdiensten is het vaak moeilijk geweest. Op twee zondagen in october kon er geen dienst zijn. Toen zijn we weer begonnen in een half open kerk, een gat boven m'n hoofd, wind en regen in de kerk. We hadden ondertussen glas in de consistorie gekregen en toen hebben we een paar maanden kerk in de consistorie gehouden. Alle ruiten sloegen er toch weer uit en noodgedwongen kropen we weer in de kerk. Maar er kwamen haast geen mensen, vanwege de kou, de tocht en de vliegende bommen. Soms moest ik stoppen om een vliegende bom voorbij te laten gaan. Nu hebben we de ramen zo goed en zo kwaad als het ging met planken en board dicht gemaakt en 't gaat weer. Ds. Boersma uit Kloetinge is overleden aan tyfus. Zijn huis was door de Duitsers besmet. Hij was pas 40 jaar oud. Nu gaan ze beroepen, maar wij willen in Rilland blijven voorlopig. Ik hoorde dat Marsman van Bruinisse overleden moet zijn in de buurt van Zeist. En we hoorden ook van Koopmans. Vreselijk toch! Op Walcheren is ds. Bakker verdronken. 40

De Spuije | 2019 | | pagina 42