Verder zijn er onder de predikanten geen slachtoffers hier. Van Sirjansland hoorden we ook. 't Dorpje staat nog, maar is leegge plunderd. Bruinisse is voor 2/3 verwoest. In Nieuwerkerk en Ouwerkerk zijn de beide prachtige torens opgeblazen. Van drie jongens hoorden we, dat ze in Duitsland ziek zijn geworden en gestorven. De familie Fluyt, man, vrouw twee dochters en schoon zoon zijn omgekomen in Oudelande bij een granaatbeschieting. En gisteren kregen we bericht dat de dochter van diaken Van d. Maas, die ik nog getrouwd had in Sirjansland, in Monster gestorven is. Er zijn heel wat mensen, die we niet terug zullen zien. Op 1e Pinksterdag hebben we een belij- denisdienst gehad. Dat was de enige catechi satie, die ik gegeven heb. Verder kon er niets gebeuren, geen licht, geen glas, geen vuur. In de consistorie is school. De Engelsen hadden alle zalen in gebruik en al zijn ze weg, er is nog niets vrijgegeven. Hier hebben we nooit honger gehad, al waren de rantsoenen niet hoog. Brood is er en door Den Boers hebben we voldoende melk en daardoor boter, maar verder is er ook niet heel veel. Konden we nu maar pakjes sturen. Laatst mochten we een Rode-Kruispakje maken van 3 kg. Zou het aan komen? We hopen nu op logees. We hebben nu van allerlei gehad: eerst moffen, toen Canadezen, daarna eens voor één nacht negen Engelsen, een Ireneman, een Amerikaan, een mormoon op zoek naar geloofsgenoten! een week geleden een Rotterdamse onderwijzer met een Joegoslavier. Je ontmoette tal van mensen. Er is een Pool bij ons geweest, die samen met Niemoller gezeten had, zes jaar lang gevangen, gemarteld en tenslotte ontvlucht. 't Was een wonderlijke tijd. Nu gaat alles weer gewoner worden, maar dat gewone leven kan maar niet op gang komen. Alles gaat nog even stroef, al stikken we in de ambtenaren. Militair gezag is gehaat. Er is veel corruptie. 't Is vreemd dat de oorlog voorbij is. 5 jaar is lang geweest, maar 't is nog geen vrede, we moeten nog wennen. Als we geronk horen, zeggen we: V1. In Brabant zeiden de mensen als zo'n ding overkwam: "Onze lieve vrouwke, geef hem nog en douwke." Maar de humor bleef wel weg als zo'n ding stopte. Er is nog een massa meer te vertellen, maar dat komt later wel. Laten we nu hopen tot spoedig ziens. Veel goeds van ons allen, Henk, Henny, Joke, Bertje en Coby.' Dominee Henk Aalbers, geboren in 1910, was in de periode 1943 - 1946 hervormd pre dikant van de toenmalige gemeente Rilland - Bath. Hij overleed in 1988. Zijn vrouw Henny Aalbers, geboren 1913, overleed in 2007. Dit artikel is eerder verschenen in de Spuije, aflevering 97, 2016. 41

De Spuije | 2019 | | pagina 43