Waarde, 1940-1945 Frank de Klerk Marien Krijnssen zag het levenslicht in Waarde op 10 augustus 1932. Hij was een jongen die goed oplette wat er in zijn omgeving gebeurde. Zijn ouders hadden een slagerij op het dorp. Hij werkte na de oorlog als controleur van de bloembollenteelt voor het Productschap Tuinbouw. In een inter view op 19 juli 2019 vertelde hij over de Tweede Wereldoorlog. Mei 1940 De oorlog kwam dichterbij eind 1939. Twintig Nederlandse soldaten op fietsen werkten in de Fredericapolder aan een ver dedigingswerk. In februari 1940 vertrokken ze weer. In mei 1940 met de Duitse inval moest het hele dorp evacueren, met de veer boot van Hoedekenskerke naar Terneuzen. Toen de boot in Hoedekenskerke afmeerde kwam eerst een grote groep Franse soldaten van boord, toegesneld om het Nederlandse leger te helpen. De familie Krijnssen kwam in Hoek terecht. Marien stond met een emmer aan de straat om drinkwater aan de voorbijtrekkende Franse soldaten te geven. Aan de overkant zag de familie in de verte Middelburg branden. Op de Braakman zonk een Frans marinebo tje. Marien zag de opvarenden naar de kant zwommen. Na veertien dagen keerde de bevolking terug, nu via het veer Walsoorden- Hansweert. Kort daarop kwam er een Duitse bezetting van circa twintig man op het dorp. Zij bedienden een 'signaallicht' op de dijk, een zwaailicht om Duitse vliegtuigen te leiden naar Engeland. Bij dit licht bouwden ze een bunker. Zodra er Engelse vliegtuigen in de buurt kwamen, zetten de Duitsers het licht snel uit. Bezettingsjaren De boeren raakten veel van hun paarden kwijt. Er was een Duitse dierenarts die de beste eruit pikte. De Duitsers betaal den er maar een schijntje voor en de dieren kwamen nooit meer terug. Mariens vader moest veel noodslachtingen doen. 'Dierenarts De Grooff ging de boeren langs en wees een koe aan: "die is niet goed hoor, die moet gauw geslacht worden." Daar was eigenlijk niets van waar.' Veel vlees bleef zo buiten de distributie, en kwam ten goede aan onderduikers en mensen die het hard nodig hadden. Afb. 1. Marien Krijnssen. (Foto Marcelle Davidse.) 42

De Spuije | 2019 | | pagina 44