In de lucht begon de oorlog steeds tastbaar der te worden. Op 5 november 1943 stortten twee Duitse vliegtuigen na een luchtgevecht neer in de Westerschelde bij het dorp. We moesten van de meester onder onze bankjes kruipen. 'Het ene toestel bleef nog lange tijd bij eb op zijn kop met zijn wielen boven de slik uitsteken.' Op 11 april 1944 stortte er een Engelse Lancaster bommenwerper neer, waarbij voorgevels van diverse huizen werden geraakt. Drie dorpsbewoners kwamen om het leven. 'M'n ouders hadden geen tijd om op mij te letten, dus ging ik er ook op af. Ik kwam thuis met een doos vol vlieg tuigglas en een paar handschoenen van de gezagvoerder.' Van de zeven inzittenden verdronken er vijf in de Westerschelde. Twee overlevenden werden door de Duitsers ingerekend. 'Toen het vliegtuig neer was gekomen zag het dorp groen van de Duitsers, onbekend waar die opeens vandaan kwamen. Toen waren ze nog gemo toriseerd.' Lang na de oorlog onthulde men in het dorp een monument voor dit vliegtuig. Ook in Waarde lieten de Duitsers in 1944 palen in de polders plaatsen tegen lucht landingen. De stammen werden met paard en wagen uit de omgeving van Ossendrecht en Hoogerheide worden gehaald. Eén keer mochten Marien en zijn vriendjes mee met een oom. Een hele belevenis. De jongens hadden een zak kaf onder zich, omdat het nogal schudde op de wagen. Op de palen gezeten kwamen de jongens 's avonds weer terug op het dorp. 's Nachts stonden de karren met palen op de boerderij, en dan verdween er wel eens een paal. Dat was prima stookhout. Bevrijding Tegen de bevrijding, even na Dolle Dinsdag - 5 september 1944 - vluchtten de Duitsers weg van het zwaailicht. Andere Duitsers stonden met een granaatwerper aan de oostkant van het dorp in een boomgaard. Er werd niet mee geschoten. Daarnaar en naar de kerktoren schoten de Canadezen met granaten vanaf Zeeuws-Vlaanderen, waardoor huizen rondom de toren schade opliepen. Vanaf de Oude Rijksweg kwamen Duitsers naar het dorp om fietsen te 'vorde ren'. Omdat ze vanaf de molen nogal opvie len, verstopte iedereen snel zijn fiets. Er kwamen geen Duitsers via de haven, omdat die bij elke eb droogviel. Eén keer kwamen er enkelen met speedboten in de haven, die na enkele dagen weer verder trokken, warempel op vrachtwagens. In de haven lag een schip, hoog geladen met vlas. Schipper Houssaye uit Breskens durfde de oversteek niet meer aan, zo vlak voor de bevrijding. Er kwamen een paar Duitsers aan op motoren, en die staken het schip in brand door er een handgranaat in te gooien. Een Zeeuws-Vlaams vissersbootje in de haven liep eveneens schade op. Waarde had geen schepen, alleen een peilboot van de polder. Een kennis van Marien, een jongen die op een boerderij in de Anna-Mariapolder woonde, zag de Canadezen komen. Alle katholieke soldaten kregen een benen kruisje van hun aalmoezenier. De jongen kreeg er ook eentje, die hij voortaan altijd bij zich droeg. Als de Canadezen terug keerden van het front, met gewonden, met doden, mocht de jongen van vader niet meer in hun schuur of in de omgeving komen. 'Het waren soldaten, die kwamen uit Frankrijk, en die werden onmiddellijk voor de leeuwen geworpen.' Op Waarde kwamen nu meer Duitsers, die bij de boeren in de omgeving waren ondergebracht. 'Bij toerbeurt gingen die vechten naar de Kreekrak.' Uiteindelijk verjoegen de Canadezen de Duitsers van de Kreekrak. Dit was te danken aan een gedeserteerde Pool in Duitse dienst, die aan de Canadezen vertelde dat er in Rilland een munitieopslag lag. Op een zaterdagmiddag werd dit gebombardeerd; in het dorp vielen slachtoffers en raakten huizen beschadigd. Vlak bij Waarde lag het gehucht Gawege, 'waar de huizen zo'n beetje aan de dijk gebouwd stonden.' Hier bevond zich maar een handjevol Duitsers, die één mitrailleur hadden. Daarmee schoten ze over de dijk, en dan liepen ze een eind verder voordat ze opnieuw schoten. 43

De Spuije | 2019 | | pagina 45