Strafkampen op de Bevelanden, 1945-1947 Frank de Klerk Meteen na de bevrijding van Zeeland werden veel NSB-ers opgepakt en geïnterneerd in vier overhaast ingerichte kampen op de Bevelanden: kamp Fort Ellewoutsdijk, rijkswerkkamp De Witte Driehoek in Rilland, kamp Colijnsplaat en het Jeugdhuis te Hansweert. Toen de bevrijding sneller dan verwacht een feit was in het zuiden van Nederland, moest er van alles worden geïmproviseerd. Handhaven van de openbare orde en arres teren van alle 'foute' plaatsgenoten, daar hielden de leden van de lokale Ordediensten (OD's) zich de eerste dagen en weken na de bevrijding mee bezig. De gevangenen verbleven eerst enkele dagen in hun eigen woonplaats in provisorische gevangenissen. Daarna wachtte hen soms jaren van uit zichtloze gevangenschap, in afwachting van behandeling van hun strafzaak. Families en gezinnen vielen soms uit elkaar. Kamp Fort Ellewoutsdijk Na de bevrijding lag vrijwel heel het dorp Ellewoutsdijk in puin. Het oude fort uit 1840 was nog wel redelijk intact en leek erg geschikt als interneringskamp. Het werd één van negen forten die in Nederland als interneringskamp in gebruik zijn genomen. Aanvankelijk beulden de bewakers de bewo ners af met zinloos en afmattend werk: ze moesten onder voortdurende dreiging met de bajonet aan de ene zijde van het plein water in emmers pompen, die ze aan de andere kant moesten uitkiepen. De geïnterneerden van Ellewoutsdijk moesten werken bij boeren in de omgeving. Het salaris van 50 cent per persoon per uur dat ze verdienden, kwam het kamp ten goede. De boer zorgde tussen de middag voor warm eten. De geïnterneerden maakten lange dagen, van zes uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Soms bracht een vrachtauto de werkers weg. In veel andere gevallen moesten ze in marstempo naar het werk lopen. In en buiten de kampen heerste grote rivaliteit onder de gevangenen, zelfs bij het werken op het land. De kampleiding plaatste spionnen tussen de geïnterneerden, die alles wat er in de zalen en barakken broeide rapporteerden. Toen de vroegere ontvanger-griffier van het Waterschap Schouwen-Duiveland, de 63-jarige P.v.D. in 1948 voor het Goese tribunaal verscheen, deed hij een boekje open over het kamp in Ellewoutsdijk. Van D. verbleef tot de bevrijding als evacué in 's-Heer Arendskerke, waar hij werd Afb. 1. Geïnterneerden uit fort Ellewoutsdijk worden op vrachtwa gens geladen om naar hun werkobjecten te gaan, buitenzijde van de fortgracht achter de Westerscheldedijk, circa 1945. (Collectie Bevrijdingsmuseum Zeeland te Nieuwdorp, schenking mevrouw T. Moerman-Traas.) i 45

De Spuije | 2019 | | pagina 47