Afb. 2. Een stukje vleugel. Op de achtergrond de voorgevel van slagerij Daane. De bewoners De bakkerij was tientallen jaren bekend onder de naam 'Bakkerij Nout'. Andries Nout was gehuwd met Adriana Oele. Zij hadden één dochter, Marie en personeel dat hielp bij het broodbakken en het brood bij de klanten brengen. Het echtpaar Nout over leed kort achter elkaar. Marie was verloofd met Jo van der Endt uit Yerseke. Het paar trouwde in de zomer van 1942 en zette de bakkerij voort onder de naam 'Bakkerij van der Endt'. Beiden waren twintig jaar oud. Zondag was de enige dag dat er niet werd gebakken. De kruidenierswinkel annex drogisterij werd opgericht in 1927 door Jacobus Adriaan Brouwer uit Veere, gehuwd met Janna Delzenne, geboren in Kapelle. Zij hadden zes kinderen die in 1943 tussen de negentien en vijf jaar waren. Twee dochters waren tijdens het betreffende weekend van 17 t/m 19 februari uit logeren. Samen bevonden zich tijdens de nacht van 17 op18 januari dus acht personen in de beide woningen. De luchtoorlog Vrijwel iedere nacht werden er door de Geallieerden en door de Duitsers over en weer vluchten uitgevoerd boven Duitsland en Engeland. En van beide zijden waren er jachtvliegtuigen in de lucht om de trage bommenwerpers te begeleiden en de vijand zoveel mogelijk afbreuk te doen. De nacht van zondag 17 op maandag 18 januari 1943 was maanloos. Die avond was een Duits vliegtuig, een Dornier 217, tweemotorig, gebouwd als nachtjager met enige bommenruimte, over de Noordzee gevlogen om mijnen te leggen in de Theems. In het toestel bevonden zich Leutnant Karl Hense, (piloot), Gefreiter Eberhard Weisz (waarnemer), Oberfeldwebel Karl Hochstuhl (radioman) en Feldwebel Matthias Eberl (schutter). Na het uitvoeren van deze missie zette de bemanning weer koers richting Gilze-Rijen. De crash Omstreeks 04.00 uur in die nacht was dit Duitse vliegtuig in nood. 2

De Spuije | 2019 | | pagina 4