Afb. 3. Rij wachtende geïnterneerden met etensblikjes op de binnenplaats van fort Ellewoutsdijk, circa 1945. (Collectie Bevrijdingsmuseum Zeeland te Nieuwdorp, schenking mevrouw T. Moerman-Traas.) groot aantal negatieve ervaringen over het kamp in Rilland noemde. Dek verbleef er acht maanden totdat hij door het Tribunaal werd vrijgesproken. Schoppen en slaan was in dit kamp aan de orde van de dag, en de bewakers stalen van de geïnterneerden. Drie bewakers mishandelden hem. Eind 1947 viel het doek voor De Witte Driehoek. Kamp Colijnsplaat Midden 1945 berustte de leiding van dit kamp, dat onder dat van Ellewoutsdijk ressorteerde, bij een sectiecommandant, met daaronder een opvolgend sectiecommandant en negen manschappen. Zij bewaakten enkele 'zware' gevallen, zoals een vroegere inwoner van Kloetinge met de bijnaam 'Joop van de Geldverwaltung', ook wel 'de beul van Amersfoort'. Hij ontsnapte in oktober 1946 voor een kort moment uit kamp Colijnsplaat, waar hij vanuit Ellewoutsdijk naartoe was gebracht. Jeugdhuis Hansweert Half oktober 1945 ging in het kanaaldorp een tehuis voor kinderen uit NSB-gezinnen van start. Het werd gevestigd in het vroegere hoofdkwartier van de Kriegsmarine, de villa Anfrewi aan de Hansweertsestraatweg in Hansweert-Oost. Vóór de oorlog was de villa gebouwd door de familie De Groof. De jongens werden dagelijks in twee ploegen verdeeld, de ene werkte buiten en de andere Afb. 4. Vlagceremonie op de binnenplaats van het fort Ellewoutsdijk, circa 1945. (Collectie Bevrijdingsmuseum Zeeland te Nieuwdorp, schenking mevrouw T. Moerman-Traas.) werkte en studeerde binnen. Buiten bij de villa lag een grote 'moffenbunker', die de buitenploeg met spaden uitgroef. Behalve onderwijs, gymnastiek, knutselen en wande len kregen de kinderen ook zangles. Gebleken was namelijk dat ze meestal Duitse liedjes zongen, wat in de buurt minder goed viel. Aan het Jeugdhuis waren vijf onderwijzers en leidsters verbonden. Bijzondere gerechtshoven of tribunalen konden jongeren veroordelen tot opname in Hansweert. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch stuurde in 1946 zes jongeren tot 1 september 1947 naar het Jeugdhuis Hansweert. Eind 1947 verhuisde het Jeugdhuis naar Nederveen. De villa werd daarna een rooms-katholiek internaat voor schipperskinderen. Slot In de Nederlandse interneringskampen kwamen veertig bewoners door mishandeling om het leven. Hierbij inbegrepen is de dood van acht vrijwillige mijnenruimers. Een veel voud van dit aantal liep lichamelijk letsel op. Een nog veel groter aantal, zowel geïnterneer den als bewakers, hield jarenlang last van de kamptijd. In de jaren daarna bleef bij hen oud zeer bestaan, bij hun families en jaren later hun nakomelingen. Een langere versie van dit artikel stond in de Spuije, aflevering 103, 2018. 48

De Spuije | 2019 | | pagina 50