Ze hadden de haard uitgepookt vanwege het zachte weer en de schaarste aan kolen. Het gezin Brouwer, ruw uit de slaap gewekt, belandde met ledikanten en resten van slaapkamers op de straat. Er was onmid dellijk paniek, want hun dertienjarige zoon ontbrak, wat een enorme consternatie gaf. Het leek vrijwel onmogelijk dat hij zich uit de ontstane ruïne had kunnen bevrijden, aangezien hij in een apart slaapkamertje sliep aan de achterkant van de zolder. Wat was er gebeurd? Door de beweging van de zolder en kap was het slaapkamertje van de zolder losgebroken en naar de achterzijde verplaatst. In plaats van naar de straatzijde was hij door alle puin en versplinterde planken naar de achterkant gegaan, had als een blinde rondgetast en bereikte hij ten slotte via tuinen in de Biezelingsestraat ook de Ooststraat. Hij had geen enkele schram opgelopen. Ondanks alle ellende was ieder een dankbaar dat ze weer bij elkaar waren. En er zijn in diezelfde nacht nog meer wonderen gebeurd. De wonderen op een rij 1. Alle acht aanwezige bewoners zijn onge deerd uit de puinhoop gekropen. 2. Hoewel de brandstof lekte uit de tanks lekte, ontstond er geen brand. 3. Als de bakker zich niet had verslapen, had de oven gebrand. 4. De Brouwers hadden hun haard gedoofd in verband met het zachte weer en de schaarste aan kolen. 5. Twee bemanningsleden overleefden de klap. 6. De motoren draaiden nog bij de aanvaring met de huizen. Toch heeft de hele gebeur tenis zo weinig lawaai veroorzaakt dat de buurtbewoners, op één na, pas de volgende morgen een idee kregen van wat er die nacht was gebeurd. Het verhaal van de overbuurman De overbuurman heeft de klap als enige wèl gehoord. Logisch, want bij hem vloog een zware boomtak dwars door de voordeur naar binnen. De losgekomen motor heeft zijn huis op een haar na gemist. Hij begreep onmiddellijk de ernst van de situatie. Het had immers evengoed een geallieerd toestel kunnen zijn. Deze buurman wist dat er in Kapelle een door de Duitsers ingestelde 'nachtwacht' was, een groepje mensen dat op de toren van de Hervormde Kerk moest uitkijken naar luchtgevaar, overtredingen van verduisteringsvoorschriften en andere abnormale zaken. Deze wachtdiensten werden, volgens een bepaald rooster, door daarvoor aangewezen inwoners vervuld. Echter, omdat het om 23.00 uur, op de avond voor de crash zo rustig was, hadden de dienstdoende wachters in overleg met Afb.4. Alle rangen deden mee aan het onderzoek naar de oorzaak van de crash. 4

De Spuije | 2019 | | pagina 6