Slag om de Schelde, waarom eigenlijk vergeten? Hester van Rees Op 31 augustus jongstleden is op indruk wekkende wijze in Terneuzen de Slag om de Schelde van 1944 herdacht. Daarmee is de relatief onbekende Slag uit de vergetel heid getrokken. In het geweldige boek Slag om de Schelde 1944, van Tobias van Gent en Hans Sakkers maar ook in het kleine degelijke boekje Zeeland Bevrijd! van Carla Rus is na te lezen wat zich heeft afgespeeld. Interessante films waren te bekijken bij Film by the Sea, persoonlijke verhalen hebben in de krant gestaan en een extra Spuije over dit onderwerp is in oktober verschenen. De Slag om de Schelde Daarmee is de onbekendheid van de Slag wel goedgemaakt, maar waarom hij nu vergeten is, is wat mij betreft in mist blijven hangen. De Slag was nota bene cruciaal voor het winnen van de oorlog. Het is ook niet zo dat de gebeurtenissen bij de Slag te gering waren om veel aandacht aan te besteden. De Slag heeft 85 dagen geduurd, langer dan de strijd in Normandië, bijna tweemaal zolang. Er vielen naar schatting tienduizend doden onder zowel militairen en burgers. Daarnaast was er een veelvoud aan slacht offers met de gewonden, vermisten en daklozen erbij. Alleen al onder de Canadese soldaten vielen 6.367 slachtoffers, wat de Canadese luitenant Zuelhlke hartgrondig heeft doen verzuchten in zijn boek Terrible Victory: That Scheldt was hell on earth (Die Schelde was een hel op aarde).1' De militairen die zowel in Normandië vochten als in de Slag om de Schelde vonden persoonlijk de laatste slag het heftigst! Waar ging het om bij de Schelde? Een korte terugblik. Na de landing in Normandië loopt de opmars van de geallieerden onder leiding van de Brit Bernard Montgomery in Frankrijk en België zo voorspoedig dat al op 4 september 1944 Antwerpen in handen van de geallieerden valt. Al vóór D-day is besloten dat de Amerikaan Dwight D. Eisenhower het opperbevel over het landleger in Noordwest-Europa zal krijgen, omdat de Amerikanen het politiek niet acceptabel vinden dat een Brit het bevel zou voeren over het landleger, dat voor het overgrote deel uit Amerikanen bestaat. Montgomery moet zich beperken tot de 21e legergroep. Hij kan dat maar moeilijk verkroppen, want hij vindt zichzelf veel geschikter dan Eisenhower! Als doekje voor het bloeden bevordert de Engelse premier Winston Churchill hem tot veldmaarschalk. Montgomery had immers het Duitse leger korps in Afrika onder leiding van generaal Rommel verslagen en was in Engeland tot held verklaard. Daar wilde of kon Churchill niet omheen. De samenwerking tussen de rustige Eisenhouwer en de eigengereide en ijdele Montgomery verliep van begin af aan moeizaam. Afb. 1. Dwight D. Eisenhower. (Bron: http:// media.iwm.org.uk/iwm/mediaLib//20/ media-20326/large.jpg) 11

De Spuije | 2019 | | pagina 13