Montgomery beperkte zich niet tot zijn 21e legergroep, maar bemoeide zich ook met het militair-strategische beleid van het gehele geallieerde expeditieleger. Al op de dag dat Antwerpen in geallieerde handen viel, 4 september 1944, liet hij Eisenhower weten dat een doorbraak over de Rijn nodig was om snel door te kunnen stoten naar het hart van Duitsland. Hoewel Eisenhower hem duidelijk maakte dat de prioriteit lag bij het vrijmaken van de Westerschelde, eiste de Brit nog een persoonlijk onderhoud met zijn bevelhebber. De Amerikaanse generaals George S. Patton en Omar Bradley waren het er helemaal niet mee eens. Ze vonden dat kostbare tijd verloren ging en verweten Montgomery traagheid en incompetentie. Desondanks ging Eisenhower akkoord met een persoonlijk gesprek, dat pas plaats vond op 10 september. Hoewel hij wist dat de Amerikaanse generaals woedend zouden zijn, ging hij zelfs akkoord met het plan dat Montgomery ontvouwde: Operatie Market Garden, in één keer doorstoten naar Arnhem, Zoals bekend, mislukte zijn plan. Afb. 2. Bernard Montgomery. (Bron: Library and Archives Canada.) Tankeenheden slaagden er niet in - door gebrek aan voorraden - om tijdig de para chutisten bij de Rijnbrug van Arnhem te bereiken, waardoor ze de brug moesten opgeven. En daarmee is de Operatie Market Garden een brug te ver geworden. Een strategische fout Een belangrijke vraag is waarom Eisen hower heeft toegegeven aan het verzoek om een onderhoud met Montgomery? Hij had Montgomery immers al verschillende malen laten weten dat de Schelde prioriteit had. Die bleef hardnekkig door zijn roze bril kijken. Hij wist het allemaal beter en was niet voor rede vatbaar. Het is vreemd dat Eisenhower die stond voor samenwerking en overleg zich niet of onvoldoende realiseerde dat Montgomery met zijn persoonlijkheid juist een bedreiging vormde voor het succes van de bevrijdingsstrijd, want dan was het logisch geweest aan Montgomery het 'bevel' te geven eerst de Westerscheldeoevers vrij te maken. Hij deed het echter niet. Een andere reden zou liggen in het feit dat hij Churchill niet tegen zich in het harnas wilde jagen. Churchill had weliswaar Montgomery bevorderd tot veldmaarschalk als compen satie voor het verlies van het opperbevel in Normandië, maar hij had ook laten weten aan Montgomery dat de Westerschelde schoongemaakt moet worden. Dus waarom niet een gesprek aangaan met Churchill? Churchill had destijds Eisenhower weten over te halen om mee te doen met de strijd tegen Duitsland. Dus waarom niet omge keerd vragen aan Churchill hem te helpen Montgomery zijn opdracht te laten doen? Ze respecteerden elkaar zeer, wijzen de bronnen uit, maar over een gesprek heb ik niets gelezen. Dwight D. Eisenhower Eisenhower is ook verweten dat hij te weinig militaire ervaring had voor zijn opperbevel hebberschap, maar voor President Roosevelt waren zijn diplomatieke eigenschappen juist de reden hem te benoemen. Er waren veel legerkorpsen betrokken bij de strijd. Het was de taak van Eisenhower om die goed te laten samenwerken. 12

De Spuije | 2019 | | pagina 14