Zo zei hij het ook in de film De Vergeten Slag, de documentaire van Margot Schotel, die werd vertoond tijdens Film By The Sea in Vlissingen. En het bevorderen van de samenwerking schijnt hij ook vaak met succes gedaan te hebben. Zoals boven ook aangestipt, had Eisenhower - juist omdat de samenwerking met Montgomery van begin af aan moeizaam was - zijn bevel als druk middel moeten gebruiken voor de bevrijding van de Scheldeoevers. Toch ging hij akkoord met een gesprek en liet zich - denk ik - meevoeren door de overtuigingskracht van 'troepenaanvoerder' Montgomery en ging alsnog mee met zijn plan. Hoewel de Operatie mislukte, was Montgomery nog steeds niet te bewegen de Scheldeoevers vrij te maken. Er was alsnog een bevel nodig - met de bedreiging dat hij anders zijn carrière kon vergeten - om de oevers van de Westerschelde vrij te maken. Ik hou het erop dat Eisenhower niet tegen Montgomery op kon en inderdaad niet mili tair genoeg was om Montgomery al op 4 september een bevel te geven. Afb. 3. Generaal Omar Bradley. (Bron: http://www.jcs.mil/cjs/history_files/bios/ bradley_bio.pdf.) Als hij de twee keuzemogelijkheden en de gevolgen tegenover elkaar had gezet, was zijn beslissing waarschijnlijk anders uitge vallen. De Amerikaanse generaals Patton en Bradley hebben zich zo boos gemaakt om de keuze van Eisenhower, dat generaal Patton, ooit opleider en vriend van Eisenhower op zijn sterfbed zijn vrouw heeft laten beloven dat Eisenhower niet op zijn begrafenis zou worden uitgenodigd.2' Bradley overwoog ontslag, maar of hij dat heeft doorgezet, heb ik niet kunnen lezen. Bernard Montgomery Nog een paar opmerkingen over de persoon Montgomery. Op de Royal Military College in Sandhurst is hij al beschreven als een excentriek persoon, die zich zelden iets van de mening van anderen aantrok.3' Ook Churchill heeft deze opleiding gehad. Waarom heeft Churchill hem bevorderd tot veldmaarschalk terwijl hij toch op de hoogte moet zijn geweest van zijn karak ter? Daarmee heeft hij Eisenhower in een moeilijk pakket gebracht. Ik vind het vrij onvergeeflijk. Montgomery als eigengereide eenling had nooit op topniveau terecht mogen komen. Zoals Carla Rus het uitdrukte in haar eigen boek: als je niet breder kunt kijken dan je eigen tunnel, ben je niet capabel voor je taak. Bijzonder is dat Montgomery altijd volgehouden heeft dat Market Garden voor 90 procent was gelukt omdat de geallieerden er immers in geslaagd waren negen tiende van de route naar Arnhem af te leggen! Het is van zo'n ongehoorde onbeschaamdheid of arrogantie, hoe je het wilt noemen, dat de plaatsvervanger van Eisenhower (Arthur Tedder) hierop spottend reageerde met de woorden: Als je van een klif afspringt, heb je nog een hoger slagings percentage tot de laatste paar centimeters boven de grond!.4' Van inzicht in zijn eigen actie en de gevolgen, is nooit iets gebleken. Waarom werd de Slag vergeten? En waarom is de Slag nu in de vergetelheid geraakt? Als Eisenhower een 'bevel' had gegeven aan Montgomery zijn werk te doen was de Slag gewoon een onderdeel geweest van de voortgaande strijd en dus niet weggemoffeld. 13

De Spuije | 2019 | | pagina 15