Eisenhower heeft echter een verkeerde keuze gemaakt. Ook in zijn memoires heeft hij erkend dat Operatie Market Garden zijn grootste fout is geweest in de Tweede Wereldoorlog. Zeeuwse gebieden die alsnog stukje bij beetje moesten worden terugver- overd waren moeilijke acties, die codenamen hadden als Operatie Switchback, Operatie Vitality, Inundatie Walcheren enzovoorts. De verschillende legers vormden bovendien een internationaal gezelschap. De Slag was gecompliceerd door veel aspecten. Het is niet makkelijk om zo'n verhaal goed naar voren te brengen. En bovendien was de schade en de ellende groter dan nodig was geweest, daar praat je niet makkelijk over. Ook niet te verwaarlozen is het feit dat Zeeland met zijn eilanden vrij geïsoleerd lag in Nederland en dun bevolkt was. Als het Rotterdam was geweest of Den Haag, was het waarschijnlijk anders gelopen. De Zeeuwen zelf hebben er ook niet over kunnen spreken. Ze hebben de handen uit de mouwen gestoken en gepro beerd het leven weer op te pakken. Het heeft Afb. 4. Generaal Bradley, luchtmaarschalk Tedder, generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery bij het overleg over de geal lieerde strategie tijdens het Ardennenoffensief in Maastricht, op 7 december 1944. (Bron: US Army center for Military History.) veel tijd gekost. Het Bevrijdingsmuseum heeft een grote rol gespeeld in het boven water krijgen van alles wat er is gebeurd. Nu, na 75 jaar, heeft alsnog een Nationale Herdenking plaatsgevonden. Het is fijn dat er nu recht is gedaan aan de bevolking en de bevrijders, en een miskend stuk in de nationale geschiedenis voor het voetlicht is gekomen. 14 Bronnen: 1. Tobias van Gent en Hans Sakkers, Slag om de Schelde 1944, Bergschenhoek 2019, voorwoord, p. 23, 25, 26, 27. 2. Carla Rus, Zeeland Bevrijd!, Goes 2019, inleiding, p. 6, 7, 16, 88. 3. Trouw, De Verdieping 1994, interview Prins Bernhard. 4. Recensie Eindhovens Dagblad, 2 mei 2018, Slag om Arnhem, Anthony Breevor, militair historicus, Engeland. 5. www.tracesofwar.nl, Montgomery. Noten: 1. Van Gent en Sakkers, Slag om de Schelde 1944. 2. Rus, Zeeland Bevrijd! 3. www.Tracesofwar.nl 4. Recensie Eindhovens Dagblad.

De Spuije | 2019 | | pagina 16