ÏUSCHINSKI - KEES BRUSSE HENNY ALMA Film By The Sea: De dijk is dicht! Eef van Brummelen De dijk is dicht!, uitgebracht: 6 oktober 1950; regie: Anton Koolhaas; cinematogra fie: Piet Buis; met onder meer: Kees Brusse (Bert Verbloeme), Henny Alma (Els), Kitty Knappert (Marietje), Jules Verstraete (Simon). Waarde schoonzoon, Ge zult het wel ver moeden. Onze Els behoort niet tot de overlevenden van het bombardement. Zo verneemt Bert Verbloeme (Kees Brusse), na terugkomst van tewerkstelling in Duitsland, per brief dat zijn vrouw is omgekomen in de Molen van Theune. Daar schuilde Els (Henny Alma) met 46 anderen voor het bombardement van 3 oktober 1944 op de zeewering van Westkapelle. De geallieerden hadden besloten Walcheren onder water te zetten en het dorp Westkapelle vlak achter de zeewering kreeg daarbij ook de volle laag. Doordat de deur van de molen door puin geblokkeerd was, werd het binnenstromende water 44 mensen fataal. Ze verdronken. Bert verliest zich in verdriet en raakt in een diepe depressie. Pas jaren na de oorlog kan hij het opbrengen terug te keren naar het dorp. Wederopbouw Hij komt terug in een dorp in wederopbouw. Een van de overlevenden vertelt Bert hoe de een na de ander in de molen onder water verdween. En ElsJouw Els ook. Maar de dijk is weer dicht en het water is weg en we motten vooruit. Na het sluiten van de dijkga- ten werden de resten van de bomen gerooid, de wegen weer in orde gemaakt. Barakken en noodwoningen verrezen. Iedereen die kon kwam naar huis om te helpen met de wederopbouw. Miljoenen tonnen gips werden op het land uitgestrooid vanwege het zout. We wouen en zouen er weer bovenop kommen. En let op, man. Nog een paar jaar, dan is alles weer net als vroeger. Dan is alles weer goed. Overal wordt gebouwd en aangeplant en langzaam krijgt Bert de lust in het leven weer terug en steekt zijn handen uit de mouwen. Ja, zegt Bert aan het eind, We willen vooruit, we zullen vooruit! Vergeten Volgens Eye Filmmuseum geldt De dijk is dicht als sleutelfilm over de bezettingsjaren, waarin alle thema's rond de oorlog nog een keer worden verbeeld. Tegen de achtergrond van de herdenking van de 'vergeten' Slag om de Schelde, vertelt de film ook het verhaal hoe er in Zeeland werd gereageerd op het oorlogs- en natuurgeweld. De bevrijding voelde dubbel: we waren bevrijd én de strijd had ons pijn gedaan: 2.283 burgers kwamen om tijdens de Slag om de Schelde.1' 152 stierven er door Geallieerde handen tijdens het bombardement op Westkapelle. En zo vielen er ook 166 slachtoffers tijdens de Slag op Zuid- en Noord-Beveland. Afb. 1. Filmposter van De dijk is dicht. 15 r$;¥tfiD*4 Mftfllfl

De Spuije | 2019 | | pagina 17