DUK IS DICHT prodwtie Afb. 2. Filmopnamen Polygoon-Profilti film De dijk is dicht. (Nationaal Archief, bestand deelnummer 903-7066.) Afb. 3. Filmopnamen Polygoon-Profilti film De dijk is dicht. (Nationaal Archief, bestand deelnummer 934-5286.) De materiële schade was enorm. Uit de interviews, gemaakt door Omroep Zeeland in het kader van de herdenking, blijkt het keer op keer: over wat men had meegemaakt werd niet gesproken! Er was weinig om blij en trots op te zijn. Er was geen tijd om te treuren. Het was tijd om de schouders er onder te zetten en door te gaan. We zullen vooruit! De film Na de Tweede Wereldoorlog kwam de filmindustrie in Nederland maar moeizaam op gang. Er werden amper films gemaakt. De firma Polygoon-Profilti, bekend van de Polygoon journaals besloot, toen het na de oorlog weer beter ging met het bedrijf, dat er ruimte was voor een speelfilm. Anton Koolhaas, redacteur van het Polygoonjournaal, en vaste camera man Piet Buis kregen de opdracht een film te maken gebaseerd op de dramatiek van het Zeeuwse landschap, waar na jaren van afzien de landbouw weer zou moeten gaan bloeien. Koolhaas schreef zelf het scenario. Het was de enige film van de schrijver, journalist en latere directeur van de Filmacademie. Het was een van de eerste grote Nederlandse filmproducties na de oorlog, maar werd nooit een commercieel succes. De vertoning bij Film by the Sea onttrekt haar nu, net als de Slag om de Schelde, aan de vergetelheid. De film is online te zien: https://www.npostart.nl/de-dijk-is-dicht/23-04-2015/ WO_NTR_841179 16 ''OOlYGOON pR°FILTI-'' Bronnen: https://www.deslagomdeschelde.nl/ https://www.eyefilm.nl/film/de-dijk-is-dicht https://nl.wikipedia.org/wiki/De_dijk_is_dicht Noot: Deze cijfers komen uit de notitie Verliescijfers van de Strijd om de Schelde, die op 12 april 2013 zijn gepresenteerd tijdens een lezing in het Bevrijdingsmuseum Zeeland te Nieuwdorp. Onder de verliescijfers worden verstaan doden, personen aan verwondingen overleden en ver misten. (https://www.deslagomdeschelde.nl/2015/01/22/ verliescijfers-van-de-strijd-om-de-schelde/)

De Spuije | 2019 | | pagina 18