Andries de Koning en Geert de Koning, verzetshelden Kees van den Bovenkamp Jeugdjaren Andries (Dries) de Koning werd op 23 juli 1917 geboren als zoon van Adriaan de Koning en Cornelia Driedijk, in het overwe gend rooms-katholieke dorp Kwadendamme. Toen behoorde dat nog tot de gemeente Hoedekenskerke. In dat dorp groeide hij op. Hij bezocht er de rooms-katholieke jongens school en had een rustige jeugd. Dries kwam in 1937 onder de wapenen voor zijn nummer. In september 1939 werd hij gemobiliseerd, hij vocht mee ter verdediging van zijn land in de meidagen van 1940 en kwam eind mei weer thuis. Na de capitulatie woonde hij weer bij zijn ouders aan de Vreelandsedijk in Kwadendamme; in de woning thans, 2019, nummer 17. Dries had vijf broers en een zus: Jaap, Pier, Arjaen, Jan, Frans en Betje. Hij ging werken als landarbeider bij boom kwekerij D.J. van der Have te Kapelle en was kostwinner voor het vrij grote gezin vanwege de invaliditeit van zijn vader. Toen hij zich in mei 1942 als oud-mili tair in Amersfoort moest melden voor Duitse krijgsgevangenschap, vertrok hij uit zijn bekende omgeving naar het grote Amsterdam. Daar kon hij onderduiken bij zijn oom Geert de Koning. Afb. 1. Andries de Koning 23 juli 1917 - 31 maart 1945. (Alle afbeeldingen R. de Boo.) Alleen zijn moeder en later ook kapelaan Van der Voort waren hiervan op de hoogte. Het vermoeden van zijn moeder dat zoon Dries zich bij een knokploeg had aangeslo ten, werd onverwacht bevestigd door haar tweede zoon Pier, die eind augustus 1944 voor zaken in Amsterdam moest zijn. Pier trof Dries aan bij zijn oom Geert en toen hij weer thuis kwam in Kwadendamme, wist hij zijn moeder te vertellen dat Dries met een stengun naast zich sliep. Dries had zijn broer in vertrouwen meegedeeld dat hij lid was van een knokploeg. Gerard de Koning Gerard (Geert) de Koning, de oom van Andries en eveneens afkomstig uit de Zak van Zuid-Beveland, was geboren op 23 maart 1899 te Baarland. Ook hij was rooms-katholiek opgevoed en bleef lid van die kerk. Hij woonde met zijn vrouw, zoon en dochter in Amsterdam. Van 1938 tot maart 1940 kreeg hij steun van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Daarna dreef hij voor eigen rekening een winkel in snoepgoed, chocolade en surrogaatartike len. Hij verkocht de winkel in november 1941 en werd uitbater van een koffiehuis. Afb. 2. Gerard de Koning, 23 maart 1899 - 31 maart 1945. 17

De Spuije | 2019 | | pagina 19