Aan de inwoners van Kwadendamme. Deze maand zal het tien jaar geleden zijn, dat onze dorps genoot AHDRIES DE KONING, als verzetsstrijder, zijn leven gaf voor de bevrijding van ons land. Om de nagedachtenis aan hem, ook voor het nageslacht, le vendig te houden, is eon comité gevormd, waarin naast de Seer- eerwaarde Heer Pastoor ook o.a. onige vertegenwoordigers van het gemeentebestuur hebben zitting genomen. Genoemd comité wil een eenvoudige gedenksteen doen aan brengen in de naar hem genoemde straat. Het ligt in de bedoeling van het comité deze gedenksteen op 4 Mei a.s., op de vooravond van de herdenking van de bevrij ding van ons land, te doen onthullen. Teneinde alle inwoners van Kwadendamme in staat te stel len bij te dragen tot de verwerkelijking van bovenstaand plan, zullen dezer dagen vertegenwoordigers van de buurtverenigingen een inzameling met lijsten in het dorp houden. Wij hopen, dat tl door een milde gave van Uw instemming met boven genoemd plan zult doen blijken. HAMENS HET COMITÉ, H.J.M, Stieger A.A.J. De Boo Afb. 4. De brief aan de inwoners van Kwadendamme om geld in te zamelen voor een monument. Arrestatie en moord Op 6 maart 1945 werden Geert de Koning en zijn neef Andries gearresteerd in de woning van Geert. Ze werden verdacht van illegale werkzaamheden, onder anderen nadat door de Sicherheitspolizei een muni tiedepot was ontdekt bij pastoor Esser van de Augustinuskerk in Amsterdam, waar ook zij tweeën waren gezien. Zij werden afgevoerd naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. Tijdens de verhoren die plaatsvonden hebben noch Dries, noch zijn oom Geert iets losgelaten en van de hele ploeg waarbij beiden behoorden, is later niemand gegrepen. Ze werden wel allebei op een lijst van Todeskandidaten gezet die in aanmerking kwamen voor fusillering bij represailles. Represailles Bij een schietpartij op 21 maart 1945 ter hoogte van Stompetoren door de knok ploeg Ursum raakten één of meer Duitsers gewond. De poging van de knokploeg om een aantal jonge mannen te bevrijden, die wegens illegaal omzagen van bomen waren opgepakt, lukte. Dit gebeurde in de buurt van de boerderij van Mattheüs J. Koning. Kort voor de overval hadden de KP'ers hun fietsen daar geparkeerd, wat direct na de overval als verdacht opviel. Op 24 maart deed de Sicherheitspolizei (Sipo)- Alkmaar huiszoeking in Konings boerderij, die sinds september 1944 diende als plaat selijk hoofdkwartier van de Binnenlandse Strijdkrachten. Er werden een kist met onderdelen van een geallieerd vliegtuig en Amerikaanse olie (om vuurwapens mee te smeren) aange troffen. Ook lagen er Duitse stafkaarten van Noord-Holland, die aan de Wehrmacht hadden toebehoord, waarop militaire versterkingen waren aangegeven. De Sipo stak de boerderij in brand. Op 6 april werd Piet Koning (zoon van Mattheüs Koning), onder wiens bed de kaarten waren gevon den, in Limmen gefusilleerd. Karl Georg Eberhard Schöngarth, bevelhebber van de Nederlandse SD, vanaf 1 juni 1944 tot aan de aftocht in 1945, besliste dat er in 19

De Spuije | 2019 | | pagina 21