De ruiterij stond voor de tent geschaard, terwijl binnen voordrachten werden gehouden. De menigte menschen welke van alle kanten saamgevloeid waaren, om het Doorluchtige gezelschap te zien, was ver- baazend groot.5 Via de Mairedijk en door Krabbendijke, Yerseke en Wemeldinge werd de reis vervolgd naar de laatste bestemming van die dag: het veertiende-eeuwse kasteel Bruelis in Kapelle, dat in de negentiende eeuw afgebroken zou worden. Hier was het stadhouderlijk gezin te gast bij de heer en mevrouw Van Citters Bruelis. Terwijl ze werden toegezongen door een koor, nut tigden ze enige versnaperingen. Hierna keerden zij terug naar Goes. Terugtocht De laatste dag op Zuid-Beveland begon met een vaartochtje om nog wat van het eiland te bezichtigen. Daarna ging men in rijtuigen op weg door Goes en 's-Gravenpolder, langs wegen en dijken van Zwake, Hoedekenskerke en Nisse naar Heinkenszand. Daar was het gezin uitgenodigd voor een dejeuner op het slot Barbistein van de heer en mevrouw Boddaert. Om drie uur 's middags was het einde van de Zuid-Bevelandse reis aangebroken. Het prinselijk gezin en het gevolg stapten in hun jachten om terug te keren naar Walcheren, waar zij nog twaalf dagen zouden verblijven alvorens richting Apeldoorn te reizen. Hunne Hoogheden begroeten by hun vertrek uit de provintie, in 't vaaren door 't Catze gat, de stad met verscheide Eereschooten en retourneerde den dertiende July, in een goede welstand in de Hoofdstad Middelburg.6) Onmin en opstootjes De uiterst positieve berichtgeving in Het verheugd Zeeland zou haast het vermoeden wekken dat alles pais en vree was tijdens het bezoek van Willem V. Maar ook op Zuid- Beveland liepen de spanningen op tussen de prinsgezinden en de patriotten. Zo zijn er berichten over verscheidene ongeregeldheden in die dagen.7) Burgers zouden zijn bedreigd en uitgescholden. Mannen zouden bij elkaar kokardes van de hoeden hebben afgetrokken. Er zouden zelfs klappen zijn uitgedeeld. Een opvallend geval is de zaak rond de 75-jarige Jan Cuduy. Hij zou schuldig zijn aan majesteitsschennis en het verstoren van de rust ten tijde van het stadhouder lijk bezoek. Zo wordt er op donderdag 13 juli al gemeld welke gesprekken omtrent,en dreigementen er tegen Jan Cuduy wierden Afb. 7. Gezicht in het dorp Kruiningen. Johannes Lamberts, 1778, aquarel. (ZA, KZGW, ZI-II-1576.) 28

De Spuije | 2019 | | pagina 30