uitgesproken, wegens zyne zeer lasterlyke taal op 't sujet van zyne Hoogheid.8' Of de beschuldiging terecht was, en wat hij precies gezegd zou hebben, verschilt echter al naar gelang welk verslag men raadpleegt. Volgens een van de aantekeningen zou Cuduy over de stadhouder hebben gezegd dat hy de Vent na de donder zou schoppen, als hy de Staaten was.9' Anderen kunnen zich vinden in het onge noegen van Cuduy over het feit dat zyne Hoogheid en 't Stadhouderlyk Huis, zoo prachtig op Stads kosten door [het stads bestuur] ter maaltyd onthaald zyn; dat die maaltyd ook is bygewoond door Dames, die in 't geheel geen betrekking hebben tot Heeren van den Raad: te meer, daar al langen tyd geklaagd is over de slegte Staat der Finantien van de Stad, grootendeels gedilapideert tot den bouw van 't Stadhuis, het welk mogelyk in ons leven nooit voltooid zal raken.10' Enkele jaren eerder, in de aanloop naar de ongeregeldheden, was er in Goes al een exer citie-genootschap De Vrijheid opgericht door de patriotten, waarvan haar leden wapens droegen. Maar pas het jaar na het stadhou derlijk bezoek sloeg de vlam echt in de pan. Prinsgezinden plunderden op 30 januari 1787 de huizen van verschillende patriotten.11' Bij de procureur Jan de Windt, oudste luitenant van de Schutterij van de Edele Handboog, drong een groep zijn huis binnen. Bij de leerlooijer Johannes Fitsener probeer den zij de vaandels en trommels van het exercitie-genootschap te stelen. Van de Weduwe Tapy, horlogemaakster, werden de klokken verbrijzeld en meubels gestolen. IuaBBEnsyxl Afb. 8. Krabbendijke vanuit Goes gezien. Zo zou Willem Vhet dorp bij aankomst hebben gezien vanuit zijn rijtuig. Jan Arends, 1796, tekening in Oost-Indische inkt, gewassen. (ZA, KZGW, ZI-II- 1572b.) Fokt Rat kMicwk 29

De Spuije | 2019 | | pagina 31