Voorzitter A. Emanuel schrijft: Het Nederl. Israël. Kerkbestuur te Goes, neemt de vrijheid zich tot UE te wenden, met een beleefdelijk verzoek, Israëlieten uit andere gemeenten, welke zich gewoonlijk op de Nieuwjaarsdagen en de Groote verzoendag naar elders begeven, een plaats in de sijnagoge te verzoeken. Het UE zoude mogen behagen aan die persoonen niet toe te staan een plaats bij UE ter kerk moge huuren. Reeds onze gemeente zoo klijn bevolkt is, onze leden hoog nodig ter kerk erlangen ten einde de dienst te kunnen verrigten.n) Eerder - in 1877 - houdt het bestuur zich intensief met het onderwijs bezig. Zo staat er genoteerd dat op 18 september 1877 het bestuur de lessen en dagen van de schoolu ren voor het onderwijs heeft vastgesteld. Maandag tot en met donderdag van 6 tot 8 uur. Op zondag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. In totaal volgen elf kinderen uit zes gezinnen onderwijs. Het bestuur tracht het onderwijs te stimuleren door onder andere het uitreiken van prijzen. Den 13 januarij 1879 zijn door het schoolbestuur 6prijzen uit- gerijkt aan zes leerlingen wegens vlijt en geen schoolverzuim. (no. 40) Met het schoonhouden van het schoollokaal en het aanmaken van de kachel is de vrouw van Felise belast. Helaas is niet duidelijk wie het hier betreft. Wat we wel weten is dat de vergoeding voor de werkzaam heden tachtig cent per maand bedraagt. Een ander organisatorisch puntje is de verkoop van 'mitwes' in de synagoge op de sjabbat en andere feestdagen. Een mitswa is een vorm van religieuze verplichting die men op zich mag nemen. Daar moe(s)t soms voor worden betaalt. Bijvoorbeeld voor het eerder genoemde voorlezen als Gasan Touroo of Gasan Bersjchis. Blijkbaar vindt men het in mei 1878 nodig om een tarievenlijst hiervoor op te stellen. Op 11 mei wordt het voorstel in de synagoge bekend gemaakt en in de daaropvolgende bijeenkomst op 19 mei vastgesteld (no. 28). Ook de verhuur van de zitplaatsen wordt in het Notule Boek vastge legd (no. 35).12) Tegenslag en uitdaging Een tegenslag in deze opbouwfase is het ontslagverzoek - per brief van 12 mei 1878 - van de plaatselijke voorzanger de heer Wolf Blok (no. 29). De gemeenschap tracht het probleem op te lossen door de voor zanger van Dordrecht, de heer N. Cohen, te verleiden naar Goes te komen voor een salaris van f 200,- of maximaal f 250,- per jaar inclusief vrij wonen. De poging mislukt en de heer Barkelau, secretaris van het bestuur, gaat de functie voor een periode van drie maanden proberen uit te oefenen.13) Dit is echter geen succes. In de notulen van 20 juli 1878 (no. 34) staat: J. Emanuel geeft voor dat Barkelau gepro beerd heeft als voorlezer [i.c. voorzanger] en niet inziet om die functie te kunnen waarnemen. Vooralsnog blijft de heer Wolf Blok in functie en krijgt hij uiteindelijk per 1 september 1878 eervol ontslag als voorlezer (no. 36). Uiteindelijk komt men op 10 november 1878 tot een opvulling van de vacature. Afb. 3. Nieuwe voorgevel van de synagoge in de Lange Vorststraat volgens de bouwtekening, 1881. (Collectie gemeentearchief Goes.) 35

De Spuije | 2019 | | pagina 37