Goes dank gebracht voor de opbrengst van f 55,945. Achteruitgang De Israëlitische gemeente is langzaam maar gestaag achteruit gegaan. Dit valt bijvoor beeld af te lezen aan de opbrengst van de kerkelijke omslag. Voor het jaar 1889 is slechts een bedrag van f 97,50 opgenomen in de begroting. Ook lijken de inkomens van de individuele leden, waarop de omslag is berekend, gedaald te zijn. De hoogst aange- slagenen staan op de lijst van 1889 voor een bedrag van f 10,-. Een andere oorzaak van de achteruitgang is de afgesloten hypotheek die nodig was om de verbouwing van de synagoge te kunnen bekostigen. De rente last kon al vrij snel na het aangaan van de verplichting niet meer worden betaald. Maar wat zeker niet bevorderlijk is geweest voor de opbouw van de gemeente is de verkoop van de verschillende religieuze voorwerpen. Dat de gemeente daarvan het nodige bezat blijkt uit de inventaris der Ned. Isr. Kerk zoals opgeschreven is op 1 oktober 1877 (no. 25). De twaalf vermelde tallijs- tiem - gebedskleden - waren ruim tien jaar later niet allemaal meer in gebruik. Het minjan - tiental mensen - dat nodig is om een bijeenkomst, een dienst, te houden werd al niet meer gehaald. Ook de steek met baret bleef meestentijds in zijn doos. De drie wetsrollen kwamen niet vaak meer uit de arke. De twee zilveren en één koperen jad - handwijzer die gebruikt wordt bij het lezen van de Hebreeuwse teksten - werden steeds minder in de hand genomen. De inhoud van de twee kerkbussen liep al jaren terug. In eerste instantie probeert het bestuur, bestaande uit de heren H. Bannet en A. Neter, nog inkomsten binnen te halen door de sefer Tora's (Torarollen) in bruikleen aan de joodse gemeente te Vlissingen aan te bieden. Dit mislukt. Men komt dan tot een andere keuze. Maart 1895 zijn de drie aanwezige sefer Tora's uit de kerk genomen en tot weder opzegging in bewaring gesteld bij den heer L. Nathan, die ze later met ons goedvinden wederom in een kast heeft geborgen bij den heer G. Nathan. Enkele torakleeden en voorhangen zijn in bewaring gegeven bij den heer A. Neter. Een en ander is door den zeereerw. heer opperrabbijn Tal, geïnspec teerd. Bovenstaande in orde bevonden.16) De laatste tekst in het 'notule boek' De laatste notulen van 30 oktober 1897 vormen de slotacte van de Israëlitische gemeenschap van Goes. Omdat de tekst voor zichzelf spreekt. Algemeene vergadering gehouden 30 oct. 1897 op het slot Oostende. Aanwezig volgens de presentielijst vier leden. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt de rekening overlegd, tot heden, die tot goed slot geeft eene som van fl. 618,365. Uit deze rekening blijkt, zooals de voorz. mededeelt, dat het kerkgebouw met alle omliggende eigen dommen in de Lange Vorsstraat zijn verkocht aan Ko Pik voor de door de vorige vergadering als minimum aangegeven som van fl. 2200,- zegge twee en twintig honderd gulden. Algemeen wordt daarna goedgekeurd het bestuursvoorstel om de groote wetsrol te ver- koopen aan de Israël gemeente te Waalwijk. Gewezen wordt op den onhoudbare toestand van het reinigingshuis op de begraafplaats, en het bestuur in overweging gegeven een plan tot vernieuwing van dat gebouwtje te laten maken, en dan enkele aannemers uit te noodigen mede te laten dingen tot uitvoering van dat plan. Het bestuur belooft daaraan zijne aandacht te wijden, waarna de voorz., na rondvraag de vergadering sluit. De kosten vallende op deze vergadering zijn fl. 0,80. Gezien en goedgekeurd in de vergadering van heden De tekst is op 1 mei 1898 ondertekend door de laatste twee bestuursleden: Abraham Neter en Hartog Bannet. De formele opheffing vindt pas veertien jaar later plaats; op 25 juni 1911 wordt de gemeenschap administratief bij die van Middelburg gevoegd. Conclusie Het Notule Boek heeft, ondanks haar beperkte omvang, een schat aan informatie van de Israëlitische gemeente van Goes in zich. Vooral de berichten in het begin ademen een sfeer uit van optimisme. Men wil een nieuwe start maken met het opbouwen van de gemeente. Maar de eerder getrokken 37

De Spuije | 2019 | | pagina 39