Inhoud Woord vooraf 1 Het dagboek van Kees van de Vrie 1943-1945 Jan de Jonge 2 Slag om de Schelde, waarom eigenlijk vergeten? Hester van Rees 11 Film by the Sea: De dijk is dicht! Eef van Brummelen 15 Andries de Koning en Geert de Koning, verzetshelden Kees van den Bovenkamp 17 Vorstelijk bezoek: Stadhouder Willem V's tournee op Zuid-Beveland Veronica Frenks en Anna de Bruyn 22 Het staat genoteerd: het Notule Boek van de Israëlitische gemeente te Goes Jan Kouwen 32 De klokkenluider van Yerseke Hans Blok40 Wemeldinge uit het slop gehaald G.J. Lepoeter en Frank de Klerk43 Resultaten lezersonderzoek tijdschrift de Spuije 46 Activiteiten december 2019 - maart 2020 48 Woord vooraf Eerst een korte terugblik op het vorige maand verschenen extra nummer van de Spuije. Het idee voor deze uitgave ontstond in het voorjaar. Als redactie wilden we graag aandacht besteden aan 75 jaar bevrijding van de Bevelanden. Ook de gemeente Goes wilde dat en zo ontstond het plan om gezamenlijk een extra uitgave van de Spuije uit te brengen, die huis- aan-huis in de gemeente Goes verspreid zou worden. Dit groeide uit tot een project waar alle Bevelandse gemeenten aan wilden meewerken. We stellen dat zeer op prijs en bedanken dan ook allen die zich voor de totstandkoming van het bevrijdingsnummer hebben ingezet. Inmiddels ligt het 'gewone' winternummer voor u. Ook hierin besteden we nog ruimschoots aan dacht aan de Tweede Wereldoorlog. We beginnen daarbij met het dagboek van Kees van de Vrie. Kees was een jonge boerenzoon uit 's-Heer Abtskerke die werd opgeroepen om te gaan werken in Duitsland. Daar voelde hij niets voor en hij dook onder. Dat ging lang goed, maar op den duur is hij toch opgepakt en naar Duitsland gestuurd. Hij hield in de periode dat hij van huis weg was een dagboek bij, waarin hij op boeiende wijze zijn belevenissen beschreef. Van de familie Van de Vrie kregen we een kopie van het dagboek en Jan de Jonge maakte er een bewerking van. Hester van Rees stelde zich de vraag waarom de Slag om de Schelde een 'vergeten' slag werd. Ze ging op zoek naar een antwoord en keek daarbij onder andere naar de persoonlijkheid van enkele belangrijke betrokkenen, zoals Eisenhower en Montgomery. De bespreking van de film De dijk is dicht!, door Eef van Brummelen, sluit nauw aan bij het thema Slag om de Schelde. Kees van den Bovenkamp beschrijft het verzetswerk en de uiteindelijke executie van Andries de Koning uit Kwadendamme. Samen met zijn oom Geert werd hij in Amsterdam opgepakt en als vergelding voor een verzetsdaad elders in het land geëxecuteerd, kort voor het einde van de oorlog. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bestaat 250 jaar. We besteden daar aandacht aan met een artikel van Veronica Frenks en Anna de Bruyn over het bezoek van Willem V aan Zeeland in 1786. Stadhouder Willem V, tevens eerste beschermheer van het Genootschap, bracht bij die gelegenheid ook een bezoek aan de Bevelanden. Hij volgde een intensief programma, waarbij vele plaatsen in een paar dagen werden bezocht. Voor het volgende artikel dook Jan Kouwen in het notulenboek van de joodse gemeente in Goes. Het notulenboek werd tussen 1877 en 1897 bijgehouden en uit de notities krijgen we een beeld van de verhoudingen binnen de joodse gemeenschap. Soms werkte men eendrachtig samen, maar te vaak was er sprake grote onenigheid. De kleine gemeente zou dan ook nooit uitgroeien tot een levensvatbare gemeenschap. Korte artikelen zijn er over de klokkenluider van Yerseke en de naamgeving van de Wemeldingse sloppen. We besluiten deze Spuije met een bespreking van de resultaten van het lezersonderzoek dat de afgelopen maanden is gehouden. Hartelijk dank aan allen die aan het onderzoek hebben meege daan en dat waren er velen. Daardoor hebben we een goed beeld gekregen van wat de lezers van de Spuije vinden. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2019 | | pagina 3