De klokkenluider van Yerseke Hans Blok In mijn archief trof ik een brief aan, gedateerd 21 november 1896, gericht aan mijn grootvader Johannes Steenblok (Kapelle 21-03-1877 - Yerseke 16-12-1911) uit Yerseke. Daarin staat te lezen dat gij door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 19 dezer benoemd zijt tot klokkenist en klokluider [van de kerktoren van de Nederlandse Hervormde kerk] met ingang van 1 januari 1897 op eene jaarwedde van tachtig gulden en zulks onder verband der in diezelfde vergadering vastgestelde of eventu eel nader vast te stellen instructie. De inhoud van die instructie voor de klok kenist van de Nederlandse Hervormde kerk te Yerseke wordt in zeven artikelen uiteengezet. Kerk, toren en klokken Voor we de instructie nader bekijken eerst iets over de kerk, de toren en de klokken van de kerk van Yerseke. De oudste kerk op de plaats van de Nederlandse Hervormde kerk werd waarschijnlijk in de twaalfde eeuw gebouwd. Daar kwam in de vijftiende eeuw een grotere kerk voor in de plaats. Het schip van deze kerk brandde in 1532 uit. In de eeuwen daarna waren er wel herstellingen, maar het duurde tot 1887 vooraleer er een meer omvattende restauratie kwam. In dat jaar werd ook een nieuwe, neogotische toren met een hoogte van 51 meter naast de kerk gebouwd. Architect van de toren was J.H. Hannink uit Goes. De bouw werd uitgevoerd door aannemer A. Laban uit Yerseke. Hij was met een bedrag van 10.660,- de laagste inschrijver. Het uurwerk in de toren werd geleverd door het bedrijf van de gebroeders Van Bergen uit Midwolda, die moesten garanderen tien jaar te zullen zorgen voor een goeden gang van genoemd uurwerk.1 In de toren kwamen twee klokken te hangen. De grootste en oudste was 84 centi meter hoog en had een diameter van 73 cm. De klepel was 55 centimeter lang. Het randschrift luidde: Ave Regina Coelarum Mater Regis Angelorum. Theodoricus Rose me fecit MCCCCXCV (Wees gegroet Koningin des Hemels, Moeder van de Koningin der Engelen. Theodoricus Rose heeft mij gemaakt 1495.) Verder was op de klok een aantal figuren aangebracht: Crucifix, Christus, Sint Christophorus en heiligen. De tweede klok was wat jonger, die was in 1642 (of 1672) gegoten door Johannes Burgerhuis. Afb. 1. De toren van de Nederlandse Hervormde kerk te Yerseke. Voor de kerk de kruidenierszaak van de gezusters Steenblok. (Collectie gemeentearchief Reimerswaal, Yer_Dia_02_21.) 40

De Spuije | 2019 | | pagina 42