Wemeldinge uit het slop gehaald G.J. Lepoeter en Frank de Klerk Wemeldinge oud en nieuw Als we het door een historische bril bekijken neemt het dorp Wemeldinge in de regio een bijzondere plaats in. We hebben het dan over het 'oude deel' van het dorp, de vroegste kern in de omgeving van de kerk, uitlopend in de Dorpsstraat met parallel daaraan de Zuidelijke en de Noordelijke Achterweg. Wemeldinge was eeuwenlang een agrarische gemeenschap met ongeveer zevenhonderd inwoners, levend op het ritme van de seizoenen. Aan de beslotenheid van het dorp kwam abrupt een einde toen in de jaren vijftig en zestig van de negentiende eeuw de aanleg van het kanaal door Zuid-Beveland in uitvoering kwam. De afstand van het dorp tot de uitmonding van het kanaal in de Oosterschelde was vijfhonderd meter, maar die ruimte werd in enkele decennia volledig benut door de bouw van woningen, winkels, bedrijfspanden en cafés. De bevolking was al snel meer dan verdubbeld. In alle hectiek bleef de structuur en bebou wing van het oude deel van het dorp won derwel gespaard. De slopershamer kwam er niet aan te pas. De nieuwe economische activiteiten, waarvan ook een deel van de autochtone bevolking mee profiteerde, beperkten zich tot de omgeving van de sluizen en het kanaal. In 1962 werd de gemeente er door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg op gewezen dat er over de Dorpsstraat en omgeving gegevens waren verzameld en dat er rekening mee gehouden diende te worden dat op termijn aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht zou volgen. Het ging om behoud van een conglomeraat van bebou wing dat van een gaaf gehalte is, in de loop der tijden tot een zuiver en sfeervol beeld is gegroeid en als zodanig bewaard is gebleven. 1 Es to ttiarawJeH nrscho^ Afb. 1. De Dorpsstraat en omgeving van Wemeldinge. De verticale lijnen in het midden van de afbeelding zijn de sloppen, vier boven en drie beneden de Dorpsstraat. (Tekening door L.J. Vercouteren op basis van de kadastrale kaart. Uit: C. Dekker, Een Zeeuws dorp in de middeleeuwen.) JV SchcoJvüf V Sjjbajt V7 VU Kiorot jjlvt 43

De Spuije | 2019 | | pagina 45