Sliip van Jan Oclc Afb. 2. Onthulling van het naambordje van het Slop van Jan Oele door burgemeester Huub Hieltjes en bewoonster Willemien Mallekote. (Foto gemeente Kapelle.) Bij het bestuur van de toen nog zelfstandige gemeente Wemeldinge en bij de inwoners was geen enkele vorm van enthousiasme te bespeuren. Men had uitsluitend oog voor de belemmeringen die het zou oproepen. Bij besluit van 15 maart 1967 werd door de verantwoordelijke minister de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht bekrachtigd. Wethouder C.M. Dagevos - bewoner van de Dorpsstraat - reageerde als volgt: De ambtenaren van de minister hebben meer oog gehad voor de lieflijke scheefzakkende geveltjes dan voor een goede riolering. Een halve eeuw later overheerst de tevre denheid. De kunst- en natuurroute kan zich geen beter decorum wensen. De unieke Dorpsstraat met de twee rijen leilinden en daarachter verscholen de zogenaamde 'benedenstraten' geniet inmiddels lande lijke bekendheid. De aan weerszijden van de Dorpsstraat weinig opvallende sloppen geven een extra accent aan de structuur van het dorp. Ze horen er helemaal bij. Tot omstreeks de Tweede Wereldoorlog gebruikten de inwoners zelf bedachte namen voor de sloppen. Gaandeweg zijn die uit de herinnering verdwenen. Vanuit Wemeldinge werd daarom een tiental jaren geleden bij de gemeente Kapelle het idee gedeponeerd om de namen door middel van aan te brengen naambordjes zichtbaar te maken en levend te houden. Voor de gemeente aanleiding om door archivaris Frank de Klerk het volgende overzicht te laten maken. De sloppen van Wemeldinge Al vanaf de middeleeuwen bevinden zich hier en daar in de bebouwing van de Dorpsstraat van Wemeldinge doorgangen naar de achtererven van de huizen. Deze stegen worden sloppen genoemd. Het zijn er tegenwoordig zeven en zoveel waren er ook in de middeleeuwen. Noordelijk van de Dorpsstraat liggen er vier, namelijk een grote en drie kleine. Zuidelijk zijn het er drie, te weten een grote en twee kleine. Het lijkt alsof ze vrij toevallig zijn ont staan maar dat is niet helemaal het geval. Hun oorspronkelijke functie was namelijk die van 'brandslop', en zo worden ze ook genoemd in de oudst bewaarde archieven van Wemeldinge. Bij de uitgifte van bouw percelen aan de straat lette het dorpsbe stuur erop dat er regelmatig een gangetje open bleef. Afb. 3. Het naambordje van het Slop van Jan Oele. (Foto gemeente Kapelle.) 44

De Spuije | 2019 | | pagina 46