In het geval van een brand was de verwach ting dat het vuur door een steeg gestuit zou worden, of in ieder geval gemakkelijker te bestrijden zou zijn. Zo zou niet de hele bebouwing van de straat in de as worden gelegd. Verder waren de stegen of sloppen natuurlijk handig om de achtererven te bereiken. Het gebiedje waar de sloppen zich bevinden aan de Dorpsstraat kan gezien worden als het oudste gedeelte van de bebouwing van het dorp. Althans voor wat betreft de bebouwing van de Dorpsstraat; zoals bekend is het eerste Wemeldinge rondom de kerk ontstaan. De sloppen staan honderden jaren lang niet anders bekend als brandslop of slop zonder meer. In 1598 is een keer sprake van het schoolslop. Dit is de steeg die toegang gaf tot de school die noordelijk van de Dorpsstraat lag. In het overzicht hieronder wordt hij gelokaliseerd. Het is mogelijk dat in de volksmond al vroeg namen aan de sloppen zijn gegeven. De enige bron die we hebben van straatnamen, de verkoopakten van huizen, levert geen enkele naam voor een slop op. Ze kunnen genoemd zijn naar de eigenaars van de hoekhuizen, maar omdat die vaak veranderen, zijn de diverse slop namen niet bewaard gebleven. Pas in de twintigste eeuw is dit wel het geval. Aan de noordzijde van de Dorpsstraat zijn dit, van west naar oost: Tussen nrs. 56 en 58: Slop van Ko van Boven (naar klokkenmaker Ko van Boven die op nr. 56 woonde). Ook Slop van Kootje van Boven genoemd. Tussen nrs. 70a en 72: Slop van Sauer (naar bovenmeester L.S. Sauer, huisnr. 72). Ook: Slop van Hannewijk (naar bakker Hannewijk, huisnr. 70a). Ook: Slop van de burgemeester. Hier zal Slop van Van Sas geplaatst worden, naar de burgemeester. Tussen nrs. 78 en 80: Slop van De Groene (naar kruidenierswinkel van De Groene, huisnr. 80). Dit slop heette rond 1600 het Schoolslop. Tussen nrs. 86 en 88: Slop van Traas (naar kolenhandel en vrachtrijder Traas, huisnr. 88). Dit is de Noordelijke Achterweg geworden. Aan de zuidzijde bevinden zich de volgende sloppen: Tussen nrs. 49 en 51: Slop van Jan Oele (naar de winkel op huisnr. 49 van Kee Oele, de zus van Jan Oele). Tussen nrs. 57 en 61: Slop van Pieterse (naar de meubelwinkel van Pieterse op huisnr. 59). Tussen nrs. 69 en 71: Slop van Haaij (boer derij en melkhandel, eerste helft twintig ste eeuw). Dit is een straat geworden, de huidige Chezeeweg. Tot uitvoering van het plan is het toen echter niet gekomen. Een nieuw initiatief Enige tijd geleden werd door de Stichting Bewonersbelangen Wemeldinge (SBW) en de vereniging Midden- en Kleinbedrijf (MKB) Wemeldinge opnieuw bij de gemeente Kapelle aangeklopt met de nog altijd actuele vraag van de naamgeving van de sloppen. Deze keer met succes. In opdracht van de gemeente zijn duidelijk van de officiële straatnaambordjes afwijkende naambordjes voor de sloppen ontworpen en aangebracht. De onthulling door burgemeester mr. Huub Hieltjes heeft in aanwezigheid van de ini tiatiefnemers en uitgenodigde bewoners op woensdag 11 september j.l. plaatsgevonden. 45 Bronnen: C. Dekker, Een Zeeuws dorp in de middeleeuwen. Wemeldinge voor het jaar 1600, Goes 2007, p. 130-137. G.J. Lepoeter en J. de Groene. Wemeldinge, historie van een dorp tussen Kerk en Kanaal, Kapelle/Wemeldinge 2005, p. 54.

De Spuije | 2019 | | pagina 47