Het stadje lag niet ver van het kamp en op een avond trokken ze er met vier man op uit. Bij hotel Haus am Mehr gingen ze naar binnen en bestelden eerst een groot glas bier. Daarna werd het stam-essen besteld: een bord gortpap met stukken aardappel. De tewerkgestelden waren niet alleen actief op en rond het vliegveld, maar sommigen konden ook aan de slag op de boerderijen in de buurt. Dat leek Kees wel wat en op Nieuwjaarsdag toen ze vrij waren ging hij samen met een vriend op pad om te vragen of er werk was bij boerenbedrijven in de buurt. Na verschillende adressen bezocht te hebben, lukte het om een paar boeren te vinden die wel hulp konden gebruiken. Voor het zover was, moest er eerst toestemming komen van de Wehrmacht, want die hadden ook steeds arbeidskrachten nodig. De Bauern-führer, de leider van de boeren in de omgeving, kon en wilde daarbij wel helpen, maar helaas, de Wehrmacht wilde hen niet laten gaan. Wilhelmshaven Korte tijd later kwam het bericht dat ze weer op transport moesten. Met de trein ging het naar Oldenburg waar ze een paar dagen in kamp Ohmstede verbleven. Het eten en de hygiëne waren er zeer slecht, dus iedereen was opgelucht toen de tocht verder ging. Het eindstation bleek Sande te zijn, vlak bij Wilhelmshaven. Sande was een mooi, landelijk dorpje met een groot mari nekamp. De militairen waren vertrokken zodat er alleen nog tewerkgestelden ver bleven, uit vrijwel alle landen van Europa. Er was plaats voor 4.000 man. De omstan digheden waren hier goed: kamers voor zes personen met geluiddempende vloeren, elektrisch licht, warm en koud stromend water, goede bedden en iedere twee weken schoon beddengoed. Kees kwam daar met twee kameraden bij drie Brabanders op een kamer, die daar al een paar jaar werkten. Tussen degenen die er al langer verbleven en de nieuw aangekomenen waren al snel wat spanningen. De eersten keken neer op de laatsten, die er haveloos uitzagen. Dat die er minder ver zorgd uitzagen was logisch. Degenen die in het najaar van 1944 waren opgepakt hadden niets mee kunnen nemen, alleen de kleren die ze aanhadden. Er was geen contact met hun familie, terwijl degenen die er al lang zaten steeds kleding en andere benodigd heden opgestuurd hadden gekregen van familie of van Nederlandse hulporganisaties. Na aankomst moest iedereen gekeurd worden. Iedereen die goed bevonden werd Afb. 5. Een Messerschmidt Me 163 B Komet rake- taanbedreven jacht vliegtuig (s/n 191095), National Museum of the United States Air Force. (USAF photo No. 030801-F-1234P-080.) 5

De Spuije | 2019 | | pagina 7