Afb. 6. Mannen aan het werk voor de Arbeitseinsatz. (Bundesarchiv, Bild 101I-134-0768-06 Knobloch, Ludwig CC-BY-SA 3.0.) Tenslotte stopte dat, om half vier in de nacht. De volgende morgen kwam een zuster zeggen dat heel Noord-West-Duitsland gecapituleerd had. Alles werd nu anders: Vanaf de eerste dag der Amerikaanse bezetting van ons gebied is ons verblijf in Duitsland werkelijk een feest geworden. We sliepen, aten, dronken en rookten. We kregen nu iedere dag vijf ons brood, tachtig gram boter, verder veel vlees, koffie met slagroom, tweemaal per dag warm eten, bestaande uit een grote kom soep of rijstpap en dan veel magretti of macaroni met veel vlees ik had mijn riem niet meer nodig. De bakkers van Wilhelmshaven mochten de eerste vier dagen na de bevrijding geen brood meer leveren aan Duitsers. Alles was bestemd voor de werkers uit de kampen, om weer aan te sterken. Ook werd vee gevor derd van de boeren in de omgeving om ze te slachten en het vlees uit te delen. En er werd gefeest: Des nachts waren de cantine's doorlopend geopend; er werd gedanst door Poolse militairen met Nederlandse en Belgische meisjes, dronken soldaten losten schoten; het was de hele nacht een herrie. Kees van de Vrie had nu ook de gelegenheid om de omgeving van Sande te verkennen en hij was getroffen door de schoonheid van de streek, begin mei: malse groene weiden, bloeiende meidoorns, bloeiende seringen en in bloei staande koolzaadvelden. Het was, alsof we ineens nieuwe mensen waren; volop eten, goed drinken en verder een lui leven Naar Nederland! Op maandag 14 mei vertrokken alle Nederlanders naar huis. De Fransen en de Belgen waren al weg en de Italianen moesten nog een maand blijven. De Nederlanders werden met vrachtwagens vervoerd die gedeeltelijk overkapt waren. De route liep langs Bad Zwischenahn, waar aan de verwoestingen te zien was dat er zwaar gevochten was om het vliegveld. Na twee uur rijden werd gestopt in een klein dorp waar ze de nacht doorbrachten in een beschadigd kerkgebouw.

De Spuije | 2019 | | pagina 9